Answer:
Value of the company = $124,019.61
Explanation:
<em>The value of then firm is the present value of its expected future cash inflow discounted at its required rate of return. </em>
<em>In this case, the earnings available to ordinary shareholders becomes the annual cash inflow while the appropriate discount rate is the cost of equity</em>.
The absence of debt in the company's capital structure implies that the cost of equity would be the appropriate discount rate.
And the value of the company would be determined as follows
Value of the company = Earnings after tax/Cost of equity
Earnings after tax = EBIT × (1-Tax rate)= 25,300×(1-0.25)=18,975
Cost of equity = 15.3%
Value of the company = 18975
/0.153= 124,019.6078
Value of the company = $124,019.61
Answer:
The correct answer is Gap Analysis.
Explanation:
The deficiency analysis is a strategic planning tool that will help you understand where you are, where you want to go and how to get there.
One of the first steps for the transition or implementation of your management system is to check your management system with respect to the requirements of the standard. This is what is commonly known as deficiency analysis, also known as pre-audit.
The deficiency analysis is carried out at the beginning of the certification process to verify compliance with the requirements of the standards to be implemented. Each standard has specific requirements that must be met and are detailed in several clauses. If your system does not meet these requirements, you must solve this problem in order to get certified.
Answer:
A. Product A, because it has less certain demand.
Explanation:
According to the statement, the product X (A) is the one with the highest proportion of standard deviation, that is, it has a more uncertain demand. Taking into account this condition, it is expected that the number of optimal products will be greater because it has an average and critical relationship. For this reason, it is expected that the news seller will lean towards the first product, since it will generate higher income as explained at the beginning.