A.S OLOS kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkll
<span>Answer:
W must be 5-chloro-2-methylpentane. It can give only 4-methy-1-pentene (Y) upon dehydrohalogenation:
X must be 4-chloro-2-methylpentane. Dehydrohalogenation yields both Y and 4-methyl-2-pentene. (Z)</span>
Answer:
A --- (E)-oct-2-en-1-o1
B ----(E)-oct-2-enal
Explanation:
See the attached file for the structure.
It is a physical change because it only changed states
Answer:
2.843 M
Explanation:
Molarity = moles / volume
<u>Milliliters to liters:</u>
500 mL <u>= .500 L</u>
<u>Grams to moles:</u>
MgO molar mass = 16.00 + 24.31 = 40.31 g/mol
57.3 g x 1 mol / 40.31 g = <u>1.421 mol</u>
<u>Molarity:</u>
1.421 mol / .500 L = 2.843 M