Thank you for your question!
In order to get the cost of 1 kg of cabbage, divide the cost by the quantity:
1.20/2.5
0.48
Now, multiply the amount for 1 kg to 3.75, because you need 3.75 times the amount.
0.48 * 3.75
1.80
So, it would cost 1.80 pounds for 3.75 kg.
Hope this helped!
Answer:
The answer to your question is the theater is 6.7 mi from home
Step-by-step explanation:
Data
speed 1 = 2 mi/h
time in theater = 2h 15 min
speed 2 = 40 mi/h
time = 3.5 h
Process
1.- Write the formula to calculate speed
speed = distance / time
-Solve for time
time = speed x time
2.- Write and equation to solve this problem
total time = time from home to theater + time from theater to home
3.- Substitution
3.5 = d/2 + d/40
4.- Solve for d
3.5 = (20d + d) / 40
140 = 21d
d = 140 / 21
d = 6.7 mi
I would go with A but I am not 100% sure so you may want to check however you can.
The solution would be like this for this specific problem:
sin(θ°) = √(2)/2
θ° = 360°n + sin⁻¹(√(2)/2) and θ° = 360°n + 180° −
sin⁻¹(√(2)/2)
θ° = 360°n + 45° and θ° = 360°n + 135° where n∈ℤ
360°*0 + 45° = 45°
360°*0 + 135° = 135°
360°*1 + 45° = 405°
<span>sin(225°) = -√(2)/2
</span>225 has an angle where sin theta= -(sqrt2)/2 therefore, the value of theta
cannot be 225 degrees.
Answer:
Option 2) y = 26
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
The individual wants to have two hot dogs for each guest, and 6 extra hot logs in case some teammates bring friends.
Thus, the dependent variable is the number of hot dogs.

The independent variable is the number of teammates.

Thus, the linear relation between the dependent and the independent variable is given as:

We have to find the value of dependent variable when independent variable is 10
For x = 10

Thus, the correct answer is
Option 2) y = 26