Answer: c)[50,60]
Step-by-step explanation:
The Empirical rule says that , About 68% of the population lies with the one standard deviation from the mean (For normally distribution).
We are given that , The heights of students in a class are normally distributed with mean 55 inches and standard deviation 5 inches.
Then by Empirical rule, about 68% of the heights of students lies between one standard deviation from mean.
i.e. about 68% of the heights of students lies between 
i.e. about 68% of the heights of students lies between 
Here, 
i.e. The required interval that contains the middle 68% of the heights. = [50,60]
Hence, the correct answer is c) (50,60)
Let L be the length of one side of Kamila's bedroom (since her bedroom is square, the area would be L x L). Then the width of her living room is 1.25L. So:
18*1.25L=2.5(L)²
22.5L=2.5L²
L=22.5/2.5=9
Kamila's bedroom is 9'x9'; her living room is 11.25'x18'. ☺☺☺☺
Answer: 42.84 kg
Step-by-step explanation: Lawn is 17 ft x 20 ft.
Its area is S = 17 x 20 = 340 ft²
Each ft² of lawn accumulates 1050 snowflakes/min, 1ft² = 1050 s.f./min.
As 1 hour has 60 min, the lawn accumulates 63000/hour →
1050 x 60 = 63000
1ft² = 63000s.f./hour
This way, 340 ft² of lawn will accumulate 21,420,000 s.f/hour →
340 x 63000 = 21420000
As 1 snowflake has 2mg, 21,420,000 will have 42,840,000 mg.
As 1kg = 1,000,000 mg
42,840,000/1,000,000 = 42.84 kg
Answer:
We know that In 1990, the mean duration of long-distance telephone calls originating in one town was 7.2 minutes. And we want to test if the mean duration of long-distance phone calls has changed from the 1990 mean of 7.2 minutes (alternative hypothesis) and the complement rule would represent the null hypothesis.
The correct system of hypothesis are:
Null hypothesis: 
Alternative hypothesis: 
So then the best option for this case would be:
H0: μ = 7.2 minutes Ha: μ ≠ 7.2 minutes
Step-by-step explanation:
We know that In 1990, the mean duration of long-distance telephone calls originating in one town was 7.2 minutes. And we want to test if the mean duration of long-distance phone calls has changed from the 1990 mean of 7.2 minutes (alternative hypothesis) and the complement rule would represent the null hypothesis.
The correct system of hypothesis are:
Null hypothesis: 
Alternative hypothesis: 
So then the best option for this case would be:
H0: μ = 7.2 minutes Ha: μ ≠ 7.2 minutes
And in order to test the hypothesis we can use a one sample t test or z test depending if we know the population deviation or not