Answer:
a) 0.00019923%
b) 47.28%
Step-by-step explanation:
a) To find the probability of all sockets in the sample being defective, we can do the following:
The first socket will be in a group where 5 of the 38 sockets are defective, so the probability is 5/38
The second socket will be in a group where 4 of the 37 sockets are defective, as the first one picked is already defective, so the probability is 4/37
Expanding this, we have that the probability of having all 5 sockets defective is: (5/38)*(4/37)*(3/36)*(2/35)*(1/34) = 0.0000019923 = 0.00019923%
b) Following the same logic of (a), the first socket have a chance of 33/38 of not being defective, as we will pick it from a group where 33 of the 38 sockets are not defective. The second socket will have a chance of 32/37, and so on.
The probability will be (33/38)*(32/37)*(31/36)*(30/35)*(29/34) = 0.4728 = 47.28%
Answer: SECOND OPTION
Step-by-step explanation:
By definition the domain is the set of value of the input (x values) shown in the table attached in the problem.
By definition the domain is the set of value of the output (y values) shown in the table attached in the problem.
Therefore, keeping the above on mind, you have:
Domain:{-2,-1,0,1,2,3}
Range:{-8,-1,0,1,8,27}
Answer:
Step-by-step explanation:
I use 84+ CE
stat edit, then fill in the #s
then
vars 5
then
2'nd stat plot, on
then, click stat
Click arrow 1 time to the left to get to Calc
then click (4)(LinReg(ax+b))
then click enter 5 times
(y=-25.31428571x+1000.285714
y=-25.3x+1000.3
now, lets use computer:
y=-25.31(543)+1000.3
y=-12743.03
round to the biggest whole number )
this doesn't really work, so I will put 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004 instead of 0, 1, 2, 3, 4, 5 and do the same thing
now I get
y=-25.31428571x+51603.54286
y=-25.3x+51603.5
now, lets use computer:
y=-25.3(543)+51603.5
y=37865.6
round to the biggest whole number:
y=37866
so, year 37866
First find the time that the ball is level with the top of the building on its descent. You can do this by solving 280 = -16^2 + 48t + 280 for t. This gives t = 3 seconds .
Then when the ball reaches the ground the time t is obtained by solving 0 = -16t^2 + 48t + 280 This gives t = 5.94 seconds.
Answer in interval notation is (3, 5.94].