answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maxonik [38]
2 years ago
14

a ball is thrown straight up from the top of a tower that is 280 ft high with an initial velocity of 48 ft/s . the height of the

object can be modeled by the equation s(t)=-16t^2+48t+280. in two or more sentences explain how to determine the time the ball is lower than the building in interval notation .
Mathematics
2 answers:
lutik1710 [3]2 years ago
8 0

Answer:

As per the statement:

A ball is thrown straight up from the top of a tower that is 280 ft high with an initial velocity of 48 ft/s .

Given the height of the object can be modeled by the equation:

s(t) = -16t^2+48t+280

where, t is the time in sec.

Since, we have the height s(t) = 280 ft

⇒280 = -16t^2+48t+280

Subtract 280 from both sides we have;

⇒0= -16t^2+48t

⇒0 = -16t(t-3)

By zero product property we have;

t = 0 and t-3 = 0

⇒t = 0 and t = 3

so, we need 3 second,  after that the ball is lower than the building.

Now, time to reach the ground

Substitute s(t) = 0

0= -16t^2+48t+280

or

-16t^2+48t+280 = 0

⇒-2t+6t+35 = 0

⇒t = -2.9441 and t = 5.9441

Since, t cannot be in negative

⇒t = 5.9441 s

so, at time t = 5.9441 sec it reaches ground.

Therefore, Interval where the height  of the ball is lower than the building is,

(3, 5.9441]

poizon [28]2 years ago
3 0
First find the time that the ball is level with the top of the building on its descent. You can do this by  solving 280 = -16^2 + 48t + 280 for t. This gives t = 3 seconds . 
Then when the ball reaches the ground the  time t is obtained by solving 0 = -16t^2 + 48t + 280  This gives t = 5.94 seconds.
Answer in interval notation is  (3, 5.94].
You might be interested in
Luther owns a farm where he grows red and green tomatoes. He sells both types of tomatoes for $1.70 per pound. One customer boug
pashok25 [27]

Answer:

Total revenue= $32.13

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

He sells both types of tomatoes for $1.70 per pound. One customer bought 10.6 pounds of red tomatoes and 8.3 pounds of green tomatoes.

<u>We need to calculate the total revenue:</u>

Total revenue= 1.7*10.6 + 1.7*8.3

Total revenue= $32.13

6 0
1 year ago
Fuji apples cost $3.00 per pound, and Golden Delicious apples cost $2.00 per pound. A childcare center purchases 30 pounds of a
konstantin123 [22]

Answer:

3(30-g)

Step-by-step explanation:

A following table titled Apples showing Pounds, Cost per Pound and Total.

\begin{array}{cccc}\text{Apples}&\text{Pounds}&\text{Cost per Pound}&\text{Total}\\ \\\text{Fuji}&30-g&3&x\\ \\\text{Golden delicious}&g&2&\\ \\\text{Total}&30&&80\end{array}

This means that

1 pound of Fuji apples costs $3

(30 - g) pounds of Fuji apples cost \$(30-g)\cdot 3

Hence, the total is

x=3(30-g)

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
The table gives the highest and lowest recorded temperatures for six cities. Which cities recorded a difference between their hi
S_A_V [24]

Answer:

A and E

Step-by-step explanation:

Death Valley and Alaska

73+42=115

134+15=149

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Maura swims the length of a pool 8 times .The pool is 17.4 meters long .How many meters does Maura swim in all
Brums [2.3K]

Answer:

139.2

Step-by-step explanation:

8x17.4=139.2

3 0
1 year ago
Devon purchased a new car valued at $16,000 that depreciated continuously at a rate of 35%. Its current value is $2,000. The equ
Phoenix [80]
The correct answer is A
6 0
1 year ago
Other questions:
  • marco has a piece of wood that measures 9 x 1/10 6 x 1/100 4 x 1/1000 meter. how can this measurement be written as a decimal?
    14·1 answer
  • A manufacturer of skis offered chain discounts of 10/5/4 to many of its customers. Joe Jones ordered skis that had a total list
    13·1 answer
  • the community food bank has 750 meals to distribute over a 12 hour period. They need to save at least 50 of the meals for the vo
    11·1 answer
  • Janette went to Tire Mart and paid $122.57 per tire for 4 tires and a flat rate fee for installation for a total of $555.28 befo
    14·1 answer
  • Carol is given a 10% pay decrease. Her new wage is £306 per week. What would be her weekly wage if, instead, she has received a
    15·1 answer
  • In high-school 135 freshmen were interviewed.
    11·2 answers
  • ABCD is a quadrilateral inscribed in a circle, as shown below: Circle O is shown with a quadrilateral ABCD inscribed inside it.
    14·1 answer
  • Lauren bought 4 bags of popcorn for $3.00. What is the unit rate per bag of popcorn."?
    12·1 answer
  • The table shows data from Vicente's Form 1040. Gross income $75,000 Standard deduction $12,000 Taxable income $63,000 Total inco
    15·1 answer
  • a store sells 2 pounds of tomatoes for $7. Write an equation that represents the cost, c, for t pounds of tomatoes
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!