The answer is 17.6%
125/100=1.25*17.6=22
hope this helps!
Answer:
17
Step-by-step explanation:
$15+$27=$42
$712 divided by $42 is 17 meaning there are 17 kids in the class.
Answer:
710%
Step-by-step explanation:
Find each unit price.
16.20 $/bucket × (1 bucket / 450 eggs) = 0.036 $/egg
3.50 $/dozen × (1 dozen / 12 eggs) = 0.292 $/egg
The percent markup is:
(0.292 − 0.036) / 0.036 × 100% ≈ 710%
The store marks up the price by approximately 710%.
Answer:
Grace could have 1.36 pounds, 1.37 pounds, 1.38 pounds or 1.39 pounds of apples.
Step-by-step explanation:
Let a represent pounds of apples.
We have been given that Grace has 1.35 pounds of strawberries. She has more pounds of apples than pounds of strawberries.
This means that a is greater than 1.35. We can represent this information in an inequality as:

We are also told that Grace has 1.4 pounds of bananas. She has fewer pounds of apples than pounds of bananas. This means that a is less than 1.4. We can represent this information in an inequality as:

Upon combining both inequalities, we will get:

Therefore, Grace could have 1.36 pounds, 1.37 pounds, 1.38 pounds or 1.39 pounds of apples.
Answer:
3 people
Step-by-step explanation:
$51/$17 = 3 people
- We know to start with $51 dollars because that is the total price of the meal.
- We also know each meal costs $17.
- Next, ask youself what we are trying to find? We are trying to find how many people are eating.
- Therefore to find that we need to take our starting amount $51 divided by $17 because that is the cost of 1 meal.
- $51/$17 = 3 people (whole cost/individual cost = # of people)
- To check this take 3 x 17 = 51 (Now we know it is correct)
- If you would like a further explanation please let me know.