The complete question in the attached figure
we know that
the equation of a parabola is
y=a(x-h)²+k
where
(h,k) is the vertex --------> (h,k)--------> (-1,2)
so
y=a(x+1)²+2
point (2,20)
for x=2
y=20
20=a(2+1)²+2--------> 20=a*9+2--------> 9*a=18---------> a=2
the equation of a parabola is
y=a(x+1)²+2-------> y=2(x+1)²+2
therefore
the answer is the option
<span>
C) f(x) = 2(x + 1)2 + 2</span>
Answer:
about 151 feet
Step-by-step explanation:
The height of the ball at a time of 3.1 seconds is given by Charlize's equation as ...
h(3.1) = -16(3.1)^2 +3 = -150.76 . . . feet
The well is about 151 feet deep.
_____
<em>Comment on this measurement</em>
The speed of sound is sufficiently slow that it will make a difference in the time Charlize records. She would get a more accurate measurement if she were able to <em>see</em> the ball hit bottom.
Answer:
70 times
you didn't attach a picture so i can't help with the other part
Step-by-step explanation:
Given:
Amount in the bank account = $1850
Monthly payment of can loan = $400.73
To find:
When would automatic payments make the value of the account zero?
Solution:
Craig stops making deposits to that account. So, amount $1850 in the bank account is used to make monthly payment of can loan.
On dividing the amount by monthly payment, we get

It means, the amount is sufficient for 4 payment but for the 5th payment the amount is not sufficient.
Therefore, the 5th automatic payments make the value of the account zero.
Answer:
t = 0.53 hr
Step-by-step explanation:
We write expressions for the distances walked by these two people, sum them up and set the sum equal to 4 miles:
(3.5 mph)(t) + (4mph)(t) = 4 mi
Combining these terms:
(7.5 mph)(t) = 4 mi
4 mi
Solving for t: t = ---------------- = 0.53 hr
7.5 mph