Use the formula i = p*r*t.
Here, p = $100000, r = 0.05 and t = 1 (year)
The interest would be i = $100000*0.05*1 = $5000 per year.
Answer:
-42
Step-by-step explanation:
negative * negative = positive
positive * negative = negative
negative * positive = negative
(-6)(-7)(-1) =
= 42(-1)
= -42
Answer: -1.55
Step-by-step explanation:
Given : Mean : 
Standard deviation : 
Sample size : 
Sample mean : 
The test statistic for the population mean is given by :-


Hence, the value of z statistic = -1.55
Answer:
Coldslaw
Step-by-step explanation:
A linear function. Sorry of it's not en