Use Scoratic it works with any time of subject
Answer:
Expression of work done is

Work done to move the sled is given as 1.94 J
Explanation:
As we know that the formula of work done is given as

here we know that
F = 6 N
d = 0.4 m

so we will have


Answer:
20 cm
Explanation:
We can solve the problem by using the magnification equation:

where
is the size of the image
is the height of the real object (the man)
is the distance of the image from the lens
is the distance of the object (the man) from the lens
Solving the formula for
, we find

And the negative sign means the image is inverted.
Since they're going in the same direction, just add the velocities together.
7.3 m/s + 0.34 m/s = 7.64m/s
Answer:
817.5 Pa
Explanation:
From Bernoulli's equation, considering thst there is no height difference then
P1+½d(v1)²=P2+½d(v2)²
P1-P2=½d(v2²-v1²)
∆P=½d(v2²-v1²)
Where P represent pressure, d is density and v is velocity. Subscripts 1 and 2 represent inside and outside. ∆P is tge change in pressure
Given the speed at roof top as 128 km/h, we convert it to m/s as follows
128*1000/3600=35.555555555555=35.56 m/s
Velocity at the bottom of roof is 0 m/s
Density is given as 1.293 kg/m³
∆P=½*1.293*(35.56²-0)=817.5 Pa