Answer:
Al
Explanation:
4 Al + 3 O₂ → 2 Al₂O₃
You need to figure out which one has the smaller mole ratio. Convert both substances from grams to moles.
(10.0 g Al)/(26.98 g/mol) = 0.3706 mol Al
(19.0 g O₂)/(32.00 g/mol) = 0.5938 mol O₂
Now, use the mole ratios of reactant to product to see which substance produces the least amount of product.
(0.3706 mol Al) × (2 mol Al₂O₃/4 mol Al) = 0.1853 mol Al₂O₃
(0.5938 mol O₂) × (2 mol Al₂O₃/3 mol O₂) = 0.3958 mol Al₂O₃
Since aluminum produces the least amount of product, this is the limiting reagent.
What happen as temperature is increased is that the equilibrium will shift to the left that is the side of the reactant.
The increase of temperature in is X +Y⇆XY reaction led to the shift of equilibrium to the left (reactants side). This is because the reaction between X and Y is exothermic(release heat) and thus increase in temperature will led to increase in amount of the product. This led to the shift of the balance at equilibrium toward the reactants side.
42,256 = 2,000
42,256 = 200
together they'd be 2,200 (if that's what you needed as well)
Answer:
H+/PO-4^-2
Explanation:
hydrogen has dissolved completely
To find average atomic mass you multiply the mass of each isotope by its percentage, and then add the values up.
35 * 0.90 + 37 * 0.08 + 38 * 0.02 = 35.22
Average atomic mass closest to 35.22 amu.