(annual interest)/(loan amount) = interest rate
(12×$2,600)/$400,000 = .078 = 7.8% . . . . annual interest rate
Answer:
c
Step-by-step explanation:
a)
Answer: 0.91 m
Explanation:
We know that,
P.E. = m g h
Where,
P.E = Potential energy
m = Mass of the object
g = acceleration due to gravity (9.8 m/s²)
It is given that, m = 1.5 kg
P.E. = 13.44 J
⇒ 13.44 = 1.5 kg × 9.8 m/s² × h
⇒ h = 0.91 m
Hence, apple sits om 0.91 m tall counter.
b)
Answer: 216 J
Explanation:
P.E. = m g h
Weight, mg = 120 N ( given)
height, h = 1.8 m ( given)
The energy possessed by the suitcase is due to virtue of its position (gravitational potential energy)
P.E. = 120 N × 1.8 m = 216 J
Hence, the energy possessed by the suitcase sitting on the counter is 216 J.
Answer:
No. Nezzie has taken successive discounts on the total, but the coupon is just on the playhouse.
Step-by-step explanation:
Answer:
Perimeter =110 feet
Area=360 feet^2
Step-by-step explanation:
Firstly, we can draw diagram
Perimeter:
we will find perimeter of rectangle and right angled triangle
and then we can add them to find perimeter
Perimeter of rectangle = 15+20+15+20
Perimeter of rectangle = 70
Perimeter of triangle = 17+8+15
Perimeter of triangle = 40
so,
total perimeter = (Perimeter of rectangle)+(Perimeter of triangle)
total perimeter =70+40
total perimeter =110 feet
Area:
We can find area of rectangle and area of right angled triangle
and then we can combine them
Area of rectangle is


Area of triangle is


now, we can combine
total area =300+60
total area =360 ft^2