Answer:
($13,300,$46,900)
Step-by-step explanation:
We are given the following in he question:
Mean, μ = $30,100
Standard Deviation, σ = $5,600
Chebyshev's Theorem:
- According to theorem atleast
percent of data lies within 2 standard deviations of mean. - For k = 3,

Thus, 89% of data lies within three standard deviation of mean.

Thus, we expect at least 89% of new car prices to fall within ($13,300,$46,900)
Answer:
The correct answer is A) 12 Inches/1 Foot multiplied by 60 Seconds /1 Minute
Step-by-step explanation:
The explanation is very direct and simple.
There are 12 Inches in every Foot and 60 seconds in every minute.
This is all that is required to accurately compute johns speed in inches per second.
Cheers!
Answer:
10.55% probability
Step-by-step explanation:
A probability is the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.
The order in which the CDs are chosen is not important. So we use the combinations formula to solve this question.
1 Bach CD, from a set of 4.
1 Beethoven CD, from a set of 6.
1 Brahms CD, from a set of 3.
1 Handel CD, from a set of 2.
So, D=144
4 CDs from a set of 4+6+3+2 = 15.
So, T= 1365
p= D/T= 144/1365 = 0.1055
10.55% probability that she will choose one by each composer
Opposite angles of an inscribed quadrilateral are supplementary, so it is true that ...
... B. m∠A + m∠C = m∠B + m∠D . . . . . = 180°