Answer:
Sort a list of the students into a random order, then ask the first 353535 students on the list.
Step-by-step explanation:
Answer:
a) 15 house with 3 bedrooms
b) 40 ÷ 5 = 8
Step-by-step explanation:
Can you make me the brainliest?
She would've eaten half of the cake, or 8 oz.
Answer:
The angle of rotation is 2.11 °
Step-by-step explanation:
Given as :
The radius of the round path = r = 18 feet
The length of the distance cover by wheel = l = 38 feet
Let The angle of rotation = Ф
Now, According to question
∵ length of the arc of a circle subtending an angle at center = Ф
So,
length of the distance cover by wheel = π × radius × 
Since 180° = π radian
And π = 3.14
So, length of the distance cover by wheel = 180 °× radius × 
i.e l = r × Ф
Or, Ф = 
Or, Ф = 
Or, Ф = 2.11 °
So, The angle of rotation = Ф = 2.11 °
Hence, The angle of rotation is 2.11 ° Answer
Answer:
x=6.4
Step-by-step explanation:
5(x-4)=12
5x-20=12
add 20 from both sides
5x=32
divide 5 on both sides
x=6.4