Answer:
5.843 m
Explanation:
suppose that the arrow leave the bow with a horizontal speed , towards he bull's eye.
lets consider that horizontal motion
distance = speed * time
time = 40/ 37 = 1.081 s
arrow doesnot have a initial vertical velocity component. but it has a vertical motion due to gravity , which may cause a miss of the target.
applying motion equation
(assume g = 10 m/s²)

Arrow misses the target by 5.843m ig the arrow us split horizontally
Answer:
160 Hz , 240 Hz , 400 Hz
Explanation:
Given that
Frequency of forth harmonic is 320 Hz.
Lets take fundamental frequency = f₁

f₁=80 Hz
Frequency of first harmonic = f₂
f₂=2 f₁
f₂ =2 x 80 = 160 Hz
Frequency of second harmonic = f₃
f₃= 3 f₁=3 x 80 = 240 Hz
Frequency of fifth harmonic = f₅
f₅= 5 f₁= 5 x 80 = 400 Hz
Three frequencies are as follows
160 Hz , 240 Hz , 400 Hz
Answer:

Explanation: Angular velocity is the number of revolutions made per unit time.
We convert the number of revolutions to radians and the time given in seconds to minutes,
Given;

Also,
60s = 1 min
hence

We now divide the number of revolution in radians by the time in minutes.

Answer:
This question is incomplete, the options are:
A) The object absorbs most white light and refracts most green light.
B) The object refracts most white light and absorbs most green light.
C) More green light is absorbed while more red and blue light is reflected.
D) More green light is reflected while more red and blue light is absorbed.
The answer is D.
Explanation:
Light is an electromagnetic wave that contains different colours at different wavelength. The colour of light that is seen depends on the wavelength of light that is REFLECTED, while other wavelengths of light are ABSORBED. This feature is dependent on the properties of each object that received the sunlight.
For example, an object will appear GREEN because it has properties that enables it to REFLECT most of the GREEN LIGHT but absorbs most of the RED AND BLUE LIGHT in the sunlight passing through the object.