Answer:
Sort a list of the students into a random order, then ask the first 353535 students on the list.
Step-by-step explanation:
Answer:
The least amount spent is £12.92
Step-by-step explanation:
Given
Number of Carton = 38
A carton = 45 pence
4 carton = £1.56
To spend the least amount of money, be needs to go for the least expensive option.
There are 100 pence in £1
So, there are x pence in £1.36
x * 1 =1.36 * 100
x = 136 pence for 4 carton.
To get the price of 1 carton, divide x by 4
x/4 = 136p/4
x/4 = 34 pence.
This means that he can get a carton of juice at the rate of 34p and at the rate of 45p.
The smallest of this is 34p.
Hence total amount spent =
34 * 38
amount = 1292p --- convert to £
Amount = 1292/100
Amount = £12.92
Hence, the least amount spent is £12.92
Answer: Hello the scatter plot related to your question is missing attached below is the scatter plot
answer : The model fails to capture the relationship between the variables accurately, and there may exist nonlinear relationship ( C )
Step-by-step explanation:
The conclusion that can be drawn based upon the scatter chart is that The model fails to capture the relationship between the variables accurately, and there may exist nonlinear relationship
<em>A scatter plot helps in observing the relationship within different numeric variables but the scatter plot attached fails in the showing the actual relationship </em>