The answer is D. Blackbody radiation. The piece of iron glows red because its temperature is around 1000 K, then yellow because its temperature is around 2800 K, and then white because its temperature is around 5500K. This shows that the spectrum of the radiation is determined by absolute temperature, as when the temperature of a blackbody radiator increases, the peak of the radiation curve moves to shorter wavelengths.
Answer:
1.75 m/s
Explanation:
Momentum is conserved.
m₁ u₁ + m₂ u₂ = m₁ v₁ + m₂ v₂
(50 g) (15 m/s) + (600 g) (0 m/s) = (50 g) (-6 m/s) + (600 g) v
v = 1.75 m/s
To find max torque you need component of force that is perpendicular to the direction of vector r. For second part just set the equation above equal to 2308 and solve for Fmax. Only difference is the angle
Answer:
The length of open-open pipe needed is 6.23 m
The length of open-close pipe needed is 3.11 m
Explanation:
Fundamental frequency for standing wave mode of an open- open pipe is given by

where v is the velocity and L is the length
The length of open-open pipe needed is

Fundamental frequency for standing wave mode of an open- close pipe is given by

The length of open-close pipe needed is

Momentum of elephant = 6300 * 0.11 = 693 kg-m/s
Momentum for the dolphin = 50 * 10.4 = 520 kg-m/s
Difference in momentum = 693 - 520 = 173 kg-m/s