answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nata0808 [166]
2 years ago
5

Lorraine took two practice tests to prepare for an academic competition. On her first test, she completed 52 questions in the al

lotted time. On her second test, she completed 64 questions. To the nearest whole percent, what was the percent increase in the number of questions she completed?
Mathematics
2 answers:
Lelechka [254]2 years ago
8 0

Answer:

hh

Step-by-step explanation:

djdjdj

VladimirAG [237]2 years ago
3 0

Answer:

creative brief

Step-by-step explanation:

You might be interested in
On Low Budget Airlines, the maximum weight of the luggage a passenger can bring without charge is 50 pounds. Mary Ellen has deci
densk [106]
It's actually legit 50 pounds because you sound up if it's 5 or more but if it's less it stays the same
7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Which describes money that is received from sales of goods or services?
Lana71 [14]

the answer would be revenue

7 0
1 year ago
$1.12 for 8.2 ounces? Unit Rate
Reil [10]
That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)

First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659
4 0
1 year ago
A dealer bought 3 gross buttons at $.38 a dozen. He sold the buttons at 5 cents each. How much was his profit per gross?(12 doze
777dan777 [17]

Answer:

$2.64

Step-by-step explanation:

Selling them at 5 cents each ($0.05), he could sell 1 dozen buttons for

12 * $0.05 = $0.60

As he bought them at $0.38 per dozen, the profit per dozen would be

$0.60 - $0.38 = $0.22

As 12 dozen is 1 gross, the profit per gross would be

12 * $0.22 = $2.64

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
A school employs 30 teachers.how many will there be if there is a 10% reduction
Georgia [21]
Whats the question bro?    
8 0
2 years ago
Other questions:
  • The admission fee at a movie theater is $5 for children and $9 for adults. If 3200 people go to the movies and $24000 is collect
    9·1 answer
  • Consider the following equation, bh+hr=25 when solving for r
    8·2 answers
  • Micaela has a bat that is 30 inches long. She wants to fit it in a cube shaped box that has sides that are 17 inches. Will the b
    10·2 answers
  • Troy made a scale drawing of the Statue of Liberty which has an actual height of 305 feet. He decides to use a scale in which 1
    15·1 answer
  • 39,918.23 rounded to the nearest thousands is
    13·1 answer
  • Zeke goes to a skate shop with his friend Tristan. Tristan buys a helmet that costs $28.75. Zeke finds a helmet that is <img src
    9·1 answer
  • How many solutions does the following equation have? 60z+50-97z=-37z+4960z+50−97z=−37z+49
    15·1 answer
  • Select the correct answer.
    15·1 answer
  • Estimated quotient of 119÷23​
    8·2 answers
  • A polygon has 6 sides. The exterior angles are 80 degrees, 56 degrees, 61 degrees, 43 degrees, 92 degrees, and (2 x) degrees. Wh
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!