It's actually legit 50 pounds because you sound up if it's 5 or more but if it's less it stays the same
the answer would be revenue
That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)
First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659
Answer:
$2.64
Step-by-step explanation:
Selling them at 5 cents each ($0.05), he could sell 1 dozen buttons for
12 * $0.05 = $0.60
As he bought them at $0.38 per dozen, the profit per dozen would be
$0.60 - $0.38 = $0.22
As 12 dozen is 1 gross, the profit per gross would be
12 * $0.22 = $2.64