Acceleration is:
a=g
Velocity is the integral of the above
v=gt+v0
And position is the integral of the above
h=gt^2/2+v0t+h0
You are given that v0=15ft/s and h0=0ft and let g≈-32 so
h(t)=-16t^2+15t
It will hit the ground when h(t)=0 so:
0=-16t^2+15t which is equal to
16t^2-15t=0 factor
t(16t-15)=0, since we are looking for the time other than zero...
t=15/16 of a second :)
So they obviously just rounded to one whole second. So C.) was the correct answer. (Although I would say they are all wrong because they didn't SAY to round the answer :P) Haha, not trying to confuse you, the answer is most likely C. because they had the correct equation.
The answer is 25m.
Height = 15
Length = 25
Height+lengthx2= 80(perimeter)
Height x length=375m2(area)
Answer:
This is possible.
Step-by-step explanation:
We can say that m<E=m<E, because of the Reflexive Property
Then, we have angles JKL and ELJ, which are equal through the peripheral angle theorem.
With these two angles, we can say that triangles ELK and EJL are similar, by the Angle-Angle Postulate (AA).
Then we can create this ratio through the Corresponding Parts of Similar Triangles Theorem, (CPST),
.
With this ratio, we can cross multiply to get the desired result
·
·
Hope this helps with your RSM problem
Yup, i caught ya.
Answer:
B.) 90
Step-by-step explanation:
Since the ratio is 3:8, the fraction would look something like the following.:

We know that there are 240 band members in this scenario. What do you multiply 8 by to get 240? 30.

There is no question being asked. If the answer needed is how many stamps does he have left take the total value and divide by the worth of each stamp. 5.55/0.15 = 37