Answer:
6 knots
Step-by-step explanation:
Let the speed be v knots
then time taken to cover 500 M = 500 / v hrs
fuel consumption /hr = 216 + 0.5v^3
let F be the fuel consumption for trip
= [500/v][216 + 0.5v^3]
= 500[216/v + 0.5v^2]
dF/dv = 500[ - 216/v^2 + v]
d^2F/d^2v = 500[432/v^3 + 1] , i.e. +ve
so setting dF/dv will give a minima
500[ -216/v^2 + v] = 0
or v = 216/v^2
or v^3 = 216
solving, we get v = [216]^(1/3) = 6 knots
Answer:
D)Yes, because the difference in the means in the actual experiment was more than two standard deviations from 0.
Step-by-step explanation:
We will test the hypothesis on the difference between means.
We have a sample 1 with mean M1=18.2 (drug group) and a sample 2 with mean M2=15.9 (no-drug group).
Then, the difference between means is:

If the standard deviation of the differences of the sample means of the two groups was 1.1 days, the t-statistic can be calculated as:

The critical value for a two tailed test with confidence of 95% (level of significance of 0.05) is t=z=1.96, assuming a large sample.
This is approximately 2 standards deviation (z=2).
The test statistict=2.09 is bigger than the critical value and lies in the rejection region, so the effect is significant. The null hypothesis would be rejected: the difference between means is significant.
we know that
1 ft-------> is equal to 12 in
step 1
find the area of the walk
18 in wide--------> convert to ft
18/12=1.5 ft
area=1.5*32------> 48 ft²
step 2
find the cost at $2.10 a square foot
multiply 48 ft² by $2.10
48*2.1=$100.80
therefore
the answer is
$100.80
-502.5 - 115 = - 617.5
63 1/4 - 2 1/5 =
63 - 2 = 61
1/4 - 1/5 = 5/20 - 4/20 = 1/20
so 63 1/4 - 2 1/5 = 61 1/20
after the sub dove, elevation level is - 617.5 and temp is 61 1/20 F
<h2>
Answer:</h2>
The equation that will be used to find t is:

<h2>
Step-by-step explanation:</h2>
Total distance that is traveled by Amir is: 5 miles.
and the total time taken by him is: 2 hours.
On the first part of the hike, Amir averaged 3 miles per hour.
Let t denote the time he spent hiking during the second i.e. difficult part of the hike.
- Hence, the time he spent in first part of hike is: 2-t
( Since, the total time was 2 hours)
Also, we know that:

Hence, distance traveled in first part of hike is:

- Now, the distance he will travel in second part of hike will be: 5-3(2-t)
Since the total distance traveled by him is 5 miles.
It is given that his speed decreased to 1.5 miles per hour.
Now, we know that:

Hence, time spent by him in second part of hike is:
