Answer:
A. Carla is on the right track because she is finding the slopes of consecutive sides to check for perpendicular sides.
Step-by-step explanation:
Only adjacent sides can be perpendicular, so Jonah's approach of finding slopes of opposite sides cannot work.
Carla is on the right track; choice A.
Answer:
The amount Trevor's family pay per minute on shower water is $0.005.
Step-by-step explanation:
The cost of water is,
Cost = $0.20/liter
Amount of water used over the entire month:
Amount of water used = 72 liters
Compute the total water cost as follows:
Total water cost = Amount of water used × Cost
= 72 × 0.20
= $14.4/liter
The average number of minutes each person showered is:
Average number of minutes = 480 minutes.
The number of people in Trevor's house:
N = 6
Compute the total amount of time the 6 person showered as follows:
Total amount of time = Average number of minutes × N
= 480 × 6
= 2880 minutes
Compute the pay per minute on shower water as follows:
Pay per minute on water = Total water cost ÷ Total amount of time
= $14.4 ÷ 2880
= $0.005
Thus, the amount Trevor's family pay per minute on shower water is $0.005.
Answer:

Step-by-step explanation:
Let the hypotenuse of the smaller triangle be h units.
Then; from the Pythagoras Theorem.





From the smaller triangle;
and 
From the second triangle, let the other other shorter leg of the second triangle be s units.
Then;







and

We now use the double angle property;

we plug in the values to obtain;


Answer:
m = -2 and b = -1/3
m = -2 and b = -2/3.
Step-by-step explanation:
y = -2x - 1/3
y = -2x - 2/3
This system has no solutions because y cannot be 2 different values at once.
Answer:
Step-by-step explanation:
The mean of the gas mileages is 317÷16=19.8125
317 is the sum total of all the figures and 16 is the number of figures in the distribution
Standard deviation is the square root of the variance and the variance is the mean of all squared deviations
The 16 squared deviations are
7.9102(×2) + 3.2852(×2) + 0.6602(×3) + 0.0352(×4) + 1.4102(×3) + 10.1602 + 17.5352 = 56.4382
56.4382÷16 = 3.5274
This is the Variance. The standard deviation is herefore √3.5274 =1.878 ~ 1.88 (to 2 decimal places)
(B) Chebyshev's inequality predicts that 75% of the selection will fall within 2 standard deviations of the mean
2×1.88=3.76
19.8125-3.76 = 16.05
19.8125+3.76= 23.57
The gas mileages are between 16.05 and 23.57
(C) the actual % of SUV models of the sample that fall in the above range is (15/16 × 100) = 93.75%
(D) the empirical rule gives the more accurate prediction