Answer:
1 × 10² J
Step-by-step explanation:
Given data

2 oz × (1 kg/35.274 oz) = 0.06 kg
The work exerted by the player is equal to the kinetic energy (K) adquired by the ball.
K = 1/2 × m × v²
K = 1/2 × 0.06 kg × (57.7 m/s)²
K = 1 × 10² J
Answer: 0.2551
Step-by-step explanation:
Given : The temperature reading from a thermocouple placed in a constant-temperature medium is normally distributed with mean μ, the actual temperature of the medium, and standard deviation σ.
Significance level : 
The critical z-value for 95% confidence :
(1)
Since ,
(where x be any random variable that represents the temperature reading from a thermocouple.)
Then, from (1)
(2)
Also, all readings are within 0.5° of μ,
i.e. 
i.e.
[From (2)]
i.e.
i.e.
The required standard deviation : 
Answer:
Step-by-step explanation:
find attached the solution
Answer:
48
Step-by-step explanation:
Area of Parallelogram = base x altitude
altitude = 8
base = 6
8 x 6 = 48
About 1352
There r about 52 weeks in a year
Divide 52 by 6 = 8.66666667
Multiply 8.6666667 by 156 you will get 1352 per year