Answer:
3m = 18
Step-by-step explanation:
9 + 12m = 6 + 15(m - 1)
9 + 12m = 6 + 15m - 15
3m = 18
Answer: the probability that a randomly selected tire will have a life of exactly 47,500 miles is 0.067
Step-by-step explanation:
Since the life expectancy of a particular brand of tire is normally distributed, we would apply the formula for normal distribution which is expressed as
z = (x - µ)/σ
Where
x = life expectancy of the brand of tire in miles.
µ = mean
σ = standard deviation
From the information given,
µ = 40000 miles
σ = 5000 miles
The probability that a randomly selected tire will have a life of exactly 47,500 miles
P(x = 47500)
For x = 47500,
z = (40000 - 47500)/5000 = - 1.5
Looking at the normal distribution table, the probability corresponding to the z score is 0.067
Diana drove 169.5 miles in total.
Step-by-step explanation:
Average speed first = 50 miles
Driving time = 1.5 hours
Distance = Speed*Time

Average speed afterwards = 42 miles
Driving time = 2.25 hours
Distance=Speed*Time

Total distance = 75+94.5
Total distance = 169.5 miles
Diana drove 169.5 miles in total.
Keywords: distance, speed
Learn more about speed at:
#LearnwithBrainly
For this case we have that the cost of each pizza is given by the following function:

Where:
r: It's the radius of the pizza
IF a pizza cost $26.32 we have:

We cleared the radius, using
:

We choose the positive value:

So, the radius of the pizza is 
Then, the diameter is: 
Finally, the diameter of the pizza is:
Answer:
Option B
Answer:
abcdefghijklmnopqrstuvwxyz now i know my abcs next time wont you sing with me
Step-by-step explanation:
now i know my abc next time wont you sing with me