<u>Answer:</u>
The correct answer for this is: Gross Rent Multiplier.
<u>Explanation:</u>
The type of a simplified alternative to capitalization of net income that does not take into account bad debts or expenses is called Gross Rent Multiplier (GMR).
Gross Rent Multiplier is used to find the approximate net incomes that does not include any bad debts or expenses.
Also, it is considered as the quickest tool to estimate the values, such as of a building.
Answer:
Effect on income= $120,000 loss
Explanation:
Giving the following information:
Sales $320,000
Variable costs $200,000
Fixed costs $140,000.
None of the fixed costs are avoidable. Therefore, they shouldn't be taken into account to make the decision.
Effect on income= Sales - varaible cost
Effect on income= 320,000 - 200,000= $120,000 loss
Answer:
$812.49
Explanation:
Given that
Sale value of ordinary annuity = $4,947.11
Time period = 8 years
Interest rate = 6.50%
So by considering the above information, the annual annuity payment is
$4,947.11 = Annual annuity payment × Present value annuity factor at 6.5% for 8 years
$4,947.11 = Annual annuity payment × 6.0888
So, the annual annuity payment is $812.49
Answer:
Sherlok asked him wasssupppp and got job.
Explanation:
Answer:
1.60
Explanation:
($500,000 - $100,000)/250,000