Answer:
Unhappiness
Explanation:
if you choose a job purely for the money you probably won't be as happy.
Answer:
Seth's total profits is $1,535.359
Explanation:
According to the given data we have the following:
MC = 0 and we will ignore fixed costs
Therefore TC = 0
Demand function in Santa barbara is
p = 74 - q
MR = 74 - 2q
Since Seth sets different uniform prices in two markets to maximizes his profit therefore
,
MR = MC
74 - 2q = 0
2q = 74
q=37
p = 74 - 37 = 37
Profit = pq - TC
= 37*37 - 0
= $1,369
Inverse demand finction Goleta is
p = 39 - 4q
MR = 39 - 8q
MR = MC
39 - 8q = 0
8q = 39
q = 4.875
p = 39 - 4.875 = 34.125
Profit = pq - TC
= 34.125*4.875 - 0
= $166.359
Therefore, Seth's total profits = $1,369 + $166.359
Seth's total profits= $1,535.359
Seth's total profits is $1,535.359
Answer:
Trell will show an amount receivable from factor equal to 20, 010 dollars.
Explanation:
NON recourse factoring is when a company sells it's invoices to a factor, without the promise that the company will buy back any uncollected invoices. The factor does not take the risk of any uncollected invoices.
So in this factoring arrangement no allowance for bad debt exist
Answer and Explanation:
The computation is shown below:
Total material variance = Actual quantity × Actual rate - Standard quantity × Standard rate
= 29000 × $6.3 - (16,000 units × 2) × $6
= $182,700 - $192,000
= - $9,300 favorable
Material price variance = Actual quantity × Actual price - Actual quantity × Standard price
= (29,000 units × $6.3) - (29,000 units × $6)
= $182,700 - $174,000
= $8,700 unfavorable
Material quantity variance = Standard quantity × Actual quantity - Standard rate × Standard quantity
= $6 × 29,000 units - $6 × (16,000 units × 2)
= $174,000 - $192,000
= -$18,000 favorable
The favorable is when the standard cost is more than the actual one while the unfavorable is when the standard cost is less than the actual one