A, nonpoint souce pollution is "a main problem with water quality."
Answer:
Al
Explanation:
4 Al + 3 O₂ → 2 Al₂O₃
You need to figure out which one has the smaller mole ratio. Convert both substances from grams to moles.
(10.0 g Al)/(26.98 g/mol) = 0.3706 mol Al
(19.0 g O₂)/(32.00 g/mol) = 0.5938 mol O₂
Now, use the mole ratios of reactant to product to see which substance produces the least amount of product.
(0.3706 mol Al) × (2 mol Al₂O₃/4 mol Al) = 0.1853 mol Al₂O₃
(0.5938 mol O₂) × (2 mol Al₂O₃/3 mol O₂) = 0.3958 mol Al₂O₃
Since aluminum produces the least amount of product, this is the limiting reagent.
Answer:
C8H17N
Explanation:
Mass of the unknown compound = 5.024 mg
Mass of CO2 = 13.90 mg
Mass of H2O = 6.048 mg
Next, we shall determine the mass of carbon, hydrogen and nitrogen present in the compound. This is illustrated below:
For carbon, C:
Molar mass of CO2 = 12 + (2x16) = 44g/mol
Mass of C = 12/44 x 13.90 = 3.791 mg
For hydrogen, H:
Molar mass of H2O = (2x1) + 16 = 18g/mol
Mass of H = 2/18 x 6.048 = 0.672 mg
For nitrogen, N:
Mass N = mass of unknown – (mass of C + mass of H)
Mass of N = 5.024 – (3.791 + 0.672)
Mass of N = 0.561 mg
Now, we can obtain the empirical formula for the compound as follow:
C = 3.791 mg
H = 0.672 mg
N = 0.561 mg
Divide each by their molar mass
C = 3.791 / 12 = 0.316
H = 0.672 / 1 = 0.672
N = 0.561 / 14 = 0.040
Divide by the smallest
C = 0.316 / 0.04 = 8
H = 0.672 / 0.04 = 17
N = 0.040 / 0.04 = 1
Therefore, the empirical formula for the compound is C8H17N
Answer:
0.0164 g
Explanation:
Let's consider the reduction of silver (I) to silver that occurs in the cathode during the electroplating.
Ag⁺(aq) + 1 e⁻ → Ag(s)
We can establish the following relations.
- 1 A = 1 C/s
- The charge of 1 mole of electrons is 96,468 C (Faraday's constant)
- 1 mole of Ag(s) is deposited when 1 mole of electrons circulate.
- The molar mass of silver is 107.87 g/mol
The mass of silver deposited when a current of 0.770 A circulates during 19.0 seconds is:

Displacement = √(3² + 4²)
Displacement = 5 meters north east
Velocity = displacement / time
Velocity = 5 / 35
Velocity = 0.14 m/s northeast