14.5 % carb
5.7% sugar
5.1% fiber
5.4% protein
0.4% fat
Answer: The answer is 68142.4 Pa
Explanation:
Given that the initial properties of the cylindrical tank are :
Volume V1= 0.750m3
Temperature T1= 27C
Pressure P1 =7.5*10^3 Pa= 7500Pa
Final properties of the tank after decrease in volume and increase in temperature :
Volume V2 =0.480m3
Temperature T2 = 157C
Pressure P2 =?
Applying the gas law equation (Charles and Boyle's laws combined)
P1V1/T1 = P2V2/T2
(7500 * 0.750)/27 =( P2 * 0.480)/157
P2 =(7500 * 0.750* 157) / (0.480 *27)
P2 = 883125/12.96
P2 = 68142.4Pa
Therefore the pressure of the cylindrical tank after decrease in volume and increase in temperature is 68142.4Pa
Answer:
that are formed from hybridized orbitals
Explanation:
The chemical concept of resonance is when a change in the position of the electrons occurs, without changing the position of the atoms.
The structure obtained in the resonance will not be any of the previous ones, but a hybrid of resonance between those structures.
Answer:
Heat lost to the surroundings
Heat lost to the thermometer
Explanation:
All changes in heat, or energy, can be explained. Many of the reactions or changes we see in the world involve the conversion of energy. For example as we heat up a substance (eg. water), the amount of energy we put in should give us an exact temperature. However, this is a "perfect world" scenario, and does not occur in real life. Whenever heat is added to a substance like water, we always need to account for the energy that is going to be lost. For example, heat lost to evaporation or even the effect of measuring the temperature with a thermometer (the introduction of anything including a thermometer will affect the temperature).