According to the kmt pressure is directly proportional to the number of collision between particles
Answer:
[KCl] = 1.33 M
Explanation:
Molarity is mol /L
Mol of solute in 1 L of solution
Volume of solution is 750 mL
750 mL / 1000 = 0.750 L
1 mol / 0.750L = M → 1.33
Answer:
A
Explanation:
Iron has the ground state electronic configuration [Ar]3d64s2
Fe2+ has the electronic configuration [Ar]3d6.
In an octahedral crystal field, there are two sets of degenerate orbitals; the lower lying three t2g orbitals, and the higher level two degenerate eg orbitals. Strong field ligands cause high octahedral crystal field splitting, there by separating the two sets of degenerate orbitals by a tremendous amount of energy. This energy is much greater than the pairing energy required to pair the six electrons in three degenerate orbitals. Since CN- is a strong field ligand, it leads to pairing of six electrons in three degenerate orbitals
Explanation:
The given reaction equation will be as follows.

Now, number of atoms on reactant side are as follows.
Number of atoms on product side are as follows.
Therefore, this equation is balanced since atoms on both reactant and product sides are equal.
Thus, we can conclude that there is one sulfur atom in the products.
<h3>
Answer:</h3>
112.08 mL
<h3>
Explanation:</h3>
From the question we are given;
- Initial volume, V1 = 100.0 mL
- Initial temperature, T1 = 225°C, but K = °C + 273.15
thus, T1 = 498.15 K
- Initial pressure, P1 = 1.80 atm
- Final temperature , T2 = -25°C
= 248.15 K
- Final pressure, P2 = 0.80 atm
We are required to calculate the new volume of the gases;
- According to the combined gas law equation;

Rearranging the formula;

Therefore;


Therefore, the new volume of the gas is 112.08 mL