"Then I will need an average quality score of <u>3.28</u> to meet 85.28 goal."
<u>Step-by-step explanation</u>:
- current average quality score = 82
- improvement on average quality score = 4% of 82
⇒ (4/100)
82
⇒ 82/25
⇒ 3.28
The improved average quality score = 82+3.28 = 85.28
The employee needs an average quality score of 3.28 to meet the goal of 85.28
Answer:
(a)
A to B to C =40 yards
(b)
w<40
Step-by-step explanation:
We are given
The distance between point A and point B is 15 yards
AB=15 yards
The distance between point B and point C is 25 yards
BC=25 yards
(a)
A to B to C = AB+BC
A to B to C =15+25
A to B to C =40 yards
(b)
direct distance between A to C or AC
It must be less than distance between A to B to C
AC< AB+BC
AC< 15+25
AC< 40 yards
w<40
Complete Question: Check the file attached to this document to see the complete question
Answer:
P(X < 7) = 0.76
Step-by-step explanation:
Counting properly from the diagram attached to the question,
number of trials it took her to make less than 7 shots(i.e. 0 to 6 shots) = 38
The total number of trials she made = 50
Probability that it takes fewer than 7 shots to get her first successful shot, P(X < 7) = (number of trials it took to make less than 7 shots)/(Total number of trials)
P(X < 7) = 38/50
P(X < 7) = 0.76
All you have to do is divide the volume of the container (43.875) by 5 (length) and 3.9 (width) because the formula for the volume of a rectangular prism is V=lwh. So the answer/height of the storage container is 2.25 meters