1L = 1000ml
1ml = 1cm^3
2.1L = 2100mL = 2100cm^3
Explanation:
According to Charle's law, at constant pressure the volume of an ideal gas is directly proportional to the temperature.
That is, 
Hence, it is given that
is 3.50 liters,
is 20 degree celsius, and
is 100 degree celsius.
Therefore, calculate
as follows.


= 17.5 liter
Thus, we can conclude that volume of gas required at 100 degree celsius is 17.5 liter.
Let us differentiate accuracy from precision. Accuracy is the nearness of the measured value to the true or exact value. On the other hand, precision is the nearness of the measured values between each other. So, for precision, select the student in which the measured values are very near to each other. That would be Student III. Now, for accuracy, let's find the average for each student.
Student I: (<span>8.72g+8.74g+8.70g)/3 = 8.72 g
Student II: (</span><span>8.56g+8.77g+8.83g)/3 = 8.72 g
Student III: (</span><span>8.50g+8.48g+8.51g)/3 = 8.50 g
Student IV: (</span><span>8.41g+8.72g+8.55g)/3 = 8.56 g
From the given results, the accurate one would be Students I and II. So, we make a compromise. Even though Student III is precise, it is not accurate. If you compare between Students I and II, the more precise data would be Student I. Therefore, the answer is Student I.</span>
Answer: B) The energy of the solid increases, and the particles begin to slide past each other.
Explanation:
The energy of the solid matter is required to be increased so that molecules of the solid matter get separated from each other and an transition from solid matter to liquid matter occurs. The liquid components of the matter will slide past each other as they have obtain energy for fluidity. The liquid iron can be molded into any shape and the energy decreases considerably.