The basis of finding the answer to this problem is to know the electronic configuration of Fluorine. That would be: <span>[He] 2s</span>²<span> 2p</span>⁵. The valence electrons, which are the outermost electrons of the atom, are the ones that participate in bonding. <em>Since the highest orbital for F is 2p, that means the highest energy occupied would be 2.</em>
Answer:
The Moon weighs about 7.349*10^22 kg
How much does “an elephant” weigh? Grown-up elephants vary between 1.7 tons (small wood elephant cow) and 6 tons (big African elephant bull). Let us pick 2.720 tons or 2720 kg as an average weigh one, this is valid for Asian elephants.
A mole of elephants weighs 6.022 * 10^23 x 2720 kg = 1.638 * 10^27 kg.
That is 1,638 * 10^27 / 7,349*10^22 = 22289 times more.
A: 6.37gNaCl
B: 1 mol NaCl
C: 58.5 g NaCl
These answers are correct on e2020 I just got them right.
<span>A beryllium atom has 4 electrons.
1, 0, 0, +1/2
1, 0, 0, -1/2
2, 0, 0, +1/2
2, 0, 0, -1/2</span>
Answer:
Mass = 14.64 g
Explanation:
Given data:
Volume of solution = 1.25 L
Molarity of Solution = 0.15 M
Mass of CaF₂ = ?
Solution:
Molarity is used to describe the concentration of solution. It tells how many moles are dissolve in per litter of solution.
Formula:
Molarity = number of moles of solute / L of solution
We will calculate the number of moles of CaF₂ and then determine the mass by using number of moles.
0.15 M = number of moles of solute / 1.25 L
number of moles of solute = 0.15 M × 1.25 L
number of moles of solute = 0.1875 mol/L × L
number of moles of solute = 0.1875 mol
Mass in gram:
Mass = number of moles × molar mass
Mass = 0.1875 mol ×78.07 g/mol
Mass = 14.64 g