answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nonamiya [84]
2 years ago
8

A farmer can spend no more than $4,000 on fertilizer and seeds. The fertilizer costs $2 per pound and seeds cost $20 per pound.

To summarize the situation, the farmer writes the inequality: 2f + 20s ≤ 4,000, where f is the number of pounds of fertilizer and s is the number of pounds of seeds. Which graph's shaded region shows the possible combinations of fertilizer and seeds the farmer can buy?

Mathematics
2 answers:
lilavasa [31]2 years ago
7 0

Answer:

The graph in the attached figure

Step-by-step explanation:

Let

f -----> the number of pounds of fertilizer

s ----> the number of pounds of seeds

we know that

The inequality that represent the situation is

2f+20s\leq 4,000

using a graphing tool

see the attached figure

The solution is the triangular shaded area

Dmitriy789 [7]2 years ago
4 0

Answer:

it is the 2nd graph

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Your utility company charges 13 cents per kilowatt-hour of electricity. What is the daily cost of keeping lit a 75 watt light bu
Tresset [83]

we know that

1 Kw=1000 w

The company charges 13 cents per kilowatt-hour of electricity

13 cents=0.13 dollars\\\\ 75w=\frac{75}{1000} kw\\\\ 15w=\frac{15}{1000} kw

Step 1

Find the cost for the light bulb

a) in one day

\frac{75}{1000} *12=0.9\ kw\  hour

Cost=0.13*0.9

Cost=$0.117

b) In a year

\frac{75}{1000} *12=0.9\ kw\  hour

0.9*365=328.5\ kw\  hour

Cost=0.13*328.5

Cost=$42.71

Step 2

Find the cost for the led bulb

a) in one day

\frac{15}{1000} *12=0.18\ kw\  hour

Cost=0.13*0.18

Cost=$0.0234

b) In a year

\frac{15}{1000} *12=0.18\ kw\  hour

0.18*365=65.7\ kw\  hour

Cost=0.13*65.7

Cost=$8.54

Step 3

Find the difference in cost

Save=42.71-8.54\\ Save=34.17 dollars

therefore

the answer is

34.17 dollars

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
2.314 divided by 1.3
kirza4 [7]
1.78 is the correct answer.
5 0
2 years ago
Fertiliser is sold in 100kg bags labelled with the amount of nitrogen (N), phosphoric acid (P2O5), and potash (K2O) present. The
anzhelika [568]

Answer:

We need 5 bags of Vigoro Ultra Turf and 4 bags of Parkers Premium fertilizer.

Step-by-step explanation:

Let's first list the percentage compositions of each fertilizer type:

<u>Vigoro Ultra Turf:</u>

Nitrogen (N) = 29 kg

Phosphoric Acid (P2O5) = 3 kg

Potash (K2O) = 4 kg

<u>Parkers Premium</u>

Nitrogen (N) = 18 kg

Phosphoric Acid (P2O5) = 25 kg

Potash (K2O) = 6 kg

We can set up simultaneous equations to find out the amount of 100 kg bags of each fertilizer needed:

x = Vigoro Ultra turf (one bag)

y = Parkers Premium (one bag)

29x + 18y = 217   -Equation 1

3x + 25y = 115     -Equation 2

4x + 6y = 44        -Equation 3

Solving for x and y, we get:

x = 5

y = 4

This means we need 5 bags of Vigoro Ultra Turf and 4 bags of Parkers Premium fertilizer.

6 0
2 years ago
Suppose that we ask n randomly selected people whether they share your birthday. (a) Give an expression in terms of n for the pr
expeople1 [14]

plz mark brainly

plzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

plz?

3 0
1 year ago
I've been stuck on this for so long and I have an exam soon, anybody who can help me :'( ?
san4es73 [151]
(i)  speed = distance / time
so time =  distance / speed
here we have

time t = 1080/x  hours

(ii) return flight  time  = 1080 / (x + 30)  hours

(a)  1080/x - 1080/(x + 30) = 1/2

Multiplying  through by the LCD 2x(x + 30) we get:-

1080*2(x + 30) - 2x*1080 = x(x+30)
2160x + 64800 - 2160x = x^2 + 30x
x^2 + 30x - 64800  = 0

(b)  factoring;  -64800 = 270 * -240  ans 270-240 = 30 so we have

(x + 270)(x - 240) = 0   so x = 240  ( we ignore the negative -270)

So the speed for outward journey is 240 km/hr

(c) time ffor outward flight = 1080 / 240 =  4 1/2  hours

(d) average speed for whole flight = distance / time
   Time for outward journey = 4.5 hours and time for  return journey = d / v
= 1080 / (240+30) =  4 hours
 Therefore the average speed for whole journey =  2160 / 8.5 = 254.1 km/hr
8 0
1 year ago
Other questions:
  • Bernita and Derek each plot a number on a number line. The numbers are unique but have the same absolute value. The sum of the a
    11·2 answers
  • David found and factored out the GCF of the polynomial 80b4 – 32b2c3 + 48b4c. His work is below. GFC of 80, 32, and 48: 16 GCF o
    6·3 answers
  • A sweater was on sale at 40% off the regular price. Ella saved 20$ by buying the sweater on sale. What was the regular price of
    9·1 answer
  • The gestation period of rhinos ​(487 ​days) is​ _____ percent longer than the gestation period of bears ​(220 ​days).
    5·1 answer
  • Mr. Roper has eight teams of students in his debate class. Their grades on the last debate assignment are denoted by the set (99
    12·1 answer
  • A Statistics class is estimating the mean height of all female students at their college. They collect a random sample of 36 fem
    5·1 answer
  • There is a safety fence around a circular pool with a gate. The gate is 150 cm wide. What is the length of the fence not includi
    7·1 answer
  • Gemma wants to draw a triangle with side lengths of 4 inches, 12 inches, and 17 inches. Which statement is true? This triangle e
    5·2 answers
  • On a coordinate plane, point C has coordinates of (-8, -15) and point D has coordinates of (9, -3). What are the coordinates of
    11·1 answer
  • A survey of a group of seventh graders and a group of teachers at a local middle school asked how many siblings they each have.
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!