I THINK it's A but i'm not sure
Answer:
E
Explanation:
Since the annual coupon, that is the discount enjoyed on this service is higher for A than B that is 9% against 7%. Bond A's capital gains yield is greater than Bond B's capital gains yield.
Answer: a. $5.50
b. $6.1
c. $3,500,000
Explanation:
a. From the question, we are informed that Hawar International is a shipping firm with a current share price of $5.50 and 10 million shares outstanding and that Hawar announces plans to lower its corporate taxes by borrowing $20 million and repurchasing shares.
We are informed that Hawar announces plans to lower its corporate taxes by borrowing $20 million and repurchasing shares. This is a transaction and therefore, the value if the share won't be changed. So, the value for the share will still be $5.50.
b. If the only imperfection is corporate tax rate of 30%, the share price after this announcement will be:
= [30% × (20million/10million)] + $5.50
= [0.3 × 2] + $5.50
= $0.6 + $5.50
= $6.1
Therefore, the share price be after this announcement will be $6.1.
c. If the share price rises to $5.75 after this announcement, the PV of financial distress costs Hawar will incur as the result of this new debt will be:
= ($6.1 - $5.75) × 10,000,000
= $0.35 × 10,000,000
= $3,500,000
Question
Ellis Television makes and sells portable televisions. Each television regularly sells for $210. The following cost data per television is based on a full capacity of 10,000 televisions produced each period.
Direct material - $80
Direct Labour -$60
Manufacturing overhead(70% variable, 30% unavoidable fixed cos) -$40
A special order has been received by Ellis for a sale of 2,000 televisions to an overseas customer. The only selling costs that would be incurred on this order would be $6 per television for shipping. Ellis is now selling 6,000 televisions through regular channels each period. What should be the minimum selling price per television in negotiating a price for this special order?
Answer:
The minimum selling price = $174.
Explanation:
The minimum selling price to be acceptable for the special order be the same as the relevant variable cost of producing a unit.
The relevant variable cost = marginal cost of a unit
Marginal cost = Direct material + Direct labour + Variable manufacturing overhead + shipping cost
Marginal cost = 80 + 60 + (70%× 40) + 6
= 174
The minimum selling price = $174.
Note : The 30% balance of manufacturing overhead which represents unavoidable fixed costs is irrelevant for this decision. These are costs that would be incurred either way whether or not the special order is accepted.