answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andreev551 [17]
1 year ago
9

a local city collects 8% sales tax if the total purchase was $216 then how much was collected for sales tax

Mathematics
1 answer:
Fudgin [204]1 year ago
6 0

When typing the equation : $216x8% the 8% become .08 so multiply .08 by $216 and your final answer is $17.28

You might be interested in
Milk and cream are mixed together for a recipe. The total volume of the mixture is 1 cup. If the milk contains 2% fat, the cream
Sati [7]
6% fat is my guess.
-Nick
6 0
1 year ago
Read 2 more answers
Mrs Stokes bought 3 packages of fruit juice. Each pkg has 2 rows of 6 boxes in each row. How many boxes of fruit juice did Mrs.
uysha [10]
Do 2x6=12×3 since there is 3 packages 2 rows and 6 in each row
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Five minivans and three trucks are traveling on a 3.0 mile circular track and complete a full lap in 98.0, 108.0, 113.0, 108.0,
Alex

Answer:

The time-mean speed of the minivans is of 105.8 seconds.

Step-by-step explanation:

Mean of a data-set:

The mean of a data-set is the sum of all values in the data-set divided by the number of values.

Five minivans, times of: 98.0, 108.0, 113.0, 108.0, 102.0, in seconds.

Thus, the mean is:

M = \frac{98 + 108 + 113 + 108 + 102}{5} = 105.8

The time-mean speed of the minivans is of 105.8 seconds.

7 0
1 year ago
At noon (12:00), Annette rented a bicycle to travel around Stanley Park. She returned the bicycle at 4:00 pm (16:00) the same da
Doss [256]

Answer:

a. average speed is 12km/hr

b. $5.50 dollars per hour

c. $0.46 per km

Step-by-step explanation:

a. 48km/4hrs = 12km/hr

b. $22/4hrs = $5.50/hr

c. $22/48km = $0.45833/km rounded to $0.46/km

6 0
2 years ago
The average annual costs for owning two different refrigerators for x years is given by the two functions: f(x) = 850 + 62x /x a
Alex17521 [72]

Answer:

In the long run cost of the refrigerator g(x) will be cheaper.

Step-by-step explanation:

The average annual cost for owning two different refrigerators for x years is given by two functions

f(x) = \frac{850+62x}{x}

     = \frac{850}{x}+62

and g(x) = \frac{1004+51x}{x}

             = \frac{1004}{x}+51

If we equate these functions f(x) and g(x), value of x (time in years) will be the time by which the cost of the refrigerators will be equal.

At x = 1 year

f(1) = 850 + 62 = $912

g(1) = 1004 + 51 = $1055

So initially f(x) will be cheaper.

For f(x) = g(x)

\frac{850}{x}+62 = \frac{1004}{x}+51

\frac{1004}{x}-\frac{850}{x}=1004-850

\frac{154}{x}=11

x = \frac{154}{11}=14

Now f(15) = 56.67 + 62 = $118.67

and g(x) = 66.93 + 51 = $117.93

So g(x) will be cheaper than f(x) after 14 years.

This tells below 14 years f(x) will be less g(x) but after 14 years cost g(x) will be cheaper than f(x).

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • APEX HELP ASAP!!!!
    15·1 answer
  • James has an ice cube tray that makes ice in the shape of spheres rather than cubes. Each sphere of ice has a radius of 222 cm.
    5·2 answers
  • Here are Babe Ruth's home run totals for the New York Yankees during the years 1920 - 1934:54, 59, 35, 41, 46, 25, 47, 60, 54, 4
    10·2 answers
  • If p → q is true, then ~ p → ~ q is __________ true. always sometimes never
    5·1 answer
  • This background applies to the next several questions. Assume a 15 cm diameter wafer has a cost of 12, contains 84 dies, and has
    15·1 answer
  • Which equation is an identity? 3(x – 1) = x + 2(x + 1) + 1 x – 4(x + 1) = –3(x + 1) + 1 2x + 3 = 2 x plus 3 equals StartFraction
    14·2 answers
  • A train leaves at 08.43 and arrives at its destination at 09.23. If the train travelled 73 km, what was it's average speed in km
    7·1 answer
  • While starting salaries have fallen for college graduates in many of the top hiring fields, there is some good news for business
    9·1 answer
  • The axis of symmetry for a quadratic equation can be found using the formula x equals StartFraction negative b Over 2 a EndFract
    6·2 answers
  • You were billed $28.50 for additional data usage on your cell phone at a rate of $9 per gigabyte. Three choices are correct ways
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!