Answer:
Calculation of Avoidable Cost:
Direct Materials $3.40
Direct Labor
8.00
Variable manufacturing overhead 8.50
Supervisor's salary 3.90
Total Avoidable Cost $23.8
Note: Depreciation is a sunk cost and not relevant for decision making.
General Fixed Overhead will remain the same irrespective of decision. Hence, not relevant for decision making.
Evaluation of offer:
Loss on Sale from outside supplier (26.70-23.8)*15,500 $(44,950)
Additional Segment Margin earned $27,500
Financial Advantage/(Disadvantage) $(17,450)
Hence, annual financial disadvantage for the company as a result of buying part U16 from the outside supplier = $17,450
Answer:
Price elasticity of demand for Adam=0
Price elasticity of demand for Barb=1
Explanation:
Price elasticity of demand = %age change in demanded QTY / %age change in demanded price
The price is not important for Adam, and he demands a fixed quantity, hence his demand curve is vertical. A perfectly vertical demand curve is can inelastic demand curve and has price elasticity =0
The quantity is not important for Barb, and he demands a fixed price, hence his demand curve is horizontal. A perfectly horizontal demand curve is has price elasticity =1
The holder of a promotional permit may MAY ENGAGE IN ACTIVITIES TO PROMOTE AND ENHANCE THE SALE OF ALCOHOLIC BEVERAGES ON BEHALF OF THE ALCOHOL MANUFACTURERS. The permit licensed the holder to market alcohol drinks without any consequence attached but he must be qualified to get the licence and he is also expected to pay annual fees.
Answer:
Following is given a solution for your question as required.
I hope it will help you a lot!
Explanation: