Answer:
11 boxed lunches
Step-by-step explanation:
Full question
Janie ordered boxed lunches for a student advisory committee meeting. Each lunch cost 4.25. The total cost of the lunches is 53.75, including a 7$ delivery fee. Write and solve an equation to find x the number of boxed lunches Janie ordered
First of all subtract the delivery feesince it was inckuded in the total cost, this will now be the total cost of all the noxed lunches ordered by Janie, then divide the balance of the total cost by the cost of one boxed lunch to get thd total boxed kunches
X= 53.75-7/4.25
X= 53.75-7= 46.75/4.25
X=11
Step-by-step explanation:
OA=AC=OC=2 (equal triangle)
which means angle O =60 degree
tan 60 = AB / 2
AB = 2 tan 60 =

That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)
First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659
Answer:
$12,375
$12820.50
Step-by-step explanation:
To obtain a rounded value of $28 (to nearest dollar) the lowest and highest possible value before rounding will be : 27.50 and 28.49
Hence,
Lower bound = $27.50
Upper bound = $28.49
Therefore. Cost of making 450 chairs ;
27.50 * 450 = $12,375 (lower bound)
28.49 * 450 $12820.50 (upper bound)