

The plane has intercepts in the
plane at (4, 0, 0) and (0, 1, 0), so the flux is given by (via the divergence theorem)

For this case we have the following equation:

Where,
w: The weight of a spring in pounds
E: the energy stored by the spring in joules.
Substituting values we have:

Making the corresponding calculation:
Answer:
the approximate weight of the spring in pounds is:
Answer:
or 210°
Step-by-step explanation:
Trapezoidal is involving averageing the heights
the 4 intervals are
[0,4] and [4,7.2] and [7.2,8.6] and [8.6,9]
the area of each trapezoid is (v(t1)+v(t2))/2 times width
for the first interval
the average between 0 and 0.4 is 0.2
the width is 4
4(0.2)=0.8
2nd
average between 0.4 and 1 is 0.7
width is 3.2
3.2 times 0.7=2.24
3rd
average betwen 1.0 and 1.5 is 1.25
width is 1.4
1.4 times 1.25=1.75
4th
average betwen 1.5 and 2 is 1.75
width is 0.4
0.4 times 1.74=0.7
add them all up
0.8+2.24+1.75+0.7=5.49
5.49
t=time
v(t)=speed
so the area under the curve is distance
covered 5.49 meters
Answer:
3934
Step-by-step explanation:
Round 15,479,652 and find square root.