Per calcolare la pressione a una certa profondità, devi considerare la legge di Stevino:
<span>p = ρ · g · h
Tenendo conto che:
g = 9,81 m/s²
ρ = 1000 kg/m³
Troviamo:
p(h</span>₁) = ρ · g · h₁ = 1000 · 9,81 · 4,50 = 44145 Pa
p(h₂) = ρ · g · h₂ = 1000 · 9,81 · 5,50 = 53955 Pa
Answer:
y_red / y_blue = 1.11
Explanation:
Let's use the constructor equation to find the image for each wavelength
1 /f = 1 /o + 1 /i
Where f is the focal length, or the distance to the object and i the distance to the image
Red light
1 / i = 1 / f - 1 / o
1 / i_red = 1 / f_red - 1 / o
1 / i_red = 1 / 19.57 - 1/30
1 / i_red = 1,776 10-2
i_red = 56.29 cm
Blue light
1 / i_blue = 1 / f_blue - 1 / o
1 / i_blue = 1 / 18.87 - 1/30
1 / i_blue = 1,966 10-2
i_blue = 50.863 cm
Now let's use the magnification ratio
m = y ’/ h = - i / o
y ’= - h i / o
Red Light
y_red ’= - 5 56.29 / 30
y_red ’= - 9.3816 cm
Light blue
y_blue ’= 5 50,863 / 30
y_blue ’= - 8.47716 cm
The ratio of the height of the two images is
y_red ’/ y_blue’ = 9.3816 / 8.47716
y_red / y_blue = 1,107
y_red / y_blue = 1.11
Answer:
F= σ² L² /2ε₀
F = (L² ε₀/4π) ΔV² / r⁴
Explanation:
a) For this exercise we can use Coulomb's law
F = - k Q² / r²
where the negative sign indicates that the force is attractive and the value of the charge is equal to the two plates
Capacitance is defined by
C = Q / ΔV
Q = C ΔV
also the capacitance for a parallel plate capacitor is related to its shape
C = ε₀ A / r
we substitute
Q = ε₀ A ΔV / r
we substitute in the force equation
F = k (ε₀ A ΔV / r)² / r²
k = 1 / 4πε₀
F = ε₀ /4π L² ΔV² / r⁴4
F = L² ΔV² ε₀/ (4π r⁴)
F = (L² ε₀/4π) ΔV² / r⁴
b) Another way to solve the exercise is to use the relationship between the force and the electric field
F = q E
where we can calculate the field created by a plane using Gaussian law, where we use a cylinder with a base parallel to the plate as the Gaussian surface
Ф = ∫E .dA =
/ ε₀
the plate have two side
2E A = q_{int} / ε₀
E = σ / 2ε₀
σ = q_{int} / A
substituting in force
F = q σ / 2ε₀
the charge total on the other plate is
q = σ A
q = σ L²
F= σ² L² /2ε₀
Answer:
<em>765,000 Joule</em>
Explanation:
<u>Principle of Conservation of Energy
</u>
The total energy in an isolated system cannot be created or destroyed, but transformed. Moving objects have kinetic energy, objects placed in some height above a reference level have gravitational potential energy. When they change their motion variables, one energy converts into the other, but if the numbers don't fit, we know there was some other type of energy acting into the system. The most common reason for energy 'losses' is the thermal energy, produced when objects move in rough surfaces or take friction from the air.
The 7,500 kg truck is originally traveling at 20 m/s to a certain height we'll set to 0. Thus, its total energy is



When it comes to a stop, its speed is 0 and its height is 10 m higher than before. It means all the kinetic energy was transformed into other types of energy. The gravitational potential energy is

Since this number is not equal to the previous value of the energy, the difference is due to thermal energy dissipated by friction

Answer:

Explanation:
We are given that
Linear charge density of wire=
Radius of hollow cylinder=R
Net linear charge density of cylinder=
We have to find the expression for the magnitude of the electric field strength inside the cylinder r<R
By Gauss theorem



Where surface area of cylinder=
