Answer:
We know that the speed of sound is 343 m/s in air
we are also given the distance of the boat from the shore
From the provided data, we can easily find the time taken by the sound to reach the shore using the second equation of motion
s = ut + 1/2 at²
since the acceleration of sound is 0:
s = ut + 1/2 (0)t²
s = ut <em>(here, u is the speed of sound , s is the distance travelled and t is the time taken)</em>
Replacing the variables in the equation with the values we know
1200 = 343 * t
t = 1200 / 343
t = 3.5 seconds (approx)
Therefore, the sound of the gun will be heard at the shore, 3.5 seconds after being fired
Answer:
El peso del cartel es 397,97 N
Explanation:
La tensión dada en cada segmento del cable = 2000 N
El desplazamiento vertical del cable = 50 cm = 0,5 m
La distancia entre los polos = 10 m
La posición del letrero en el cable = En el medio = 5
El ángulo de inclinación del cable a la vertical = tan⁻¹ (0.5 / 5) = 5.71 °
El peso del letrero = La suma del componente vertical de la tensión en cada lado del letrero
El peso del signo = 2000 × sin (5.71 grados) + 2000 × sin (5.71 grados) = 397.97 N
El peso del signo = 397,97 N.
Answer:
A. Stratosphere is said to be stable layer of the atmosphere when cool air sinks and warm air rises.Due to the fact that cool air has tendency to sink ,the air is not going fluctuating up and down in the stratosphere. This means that the air remains stationary or particles remains there for a very long duration.
B. If the lifted index is negative then the parcel temperature is warmer than the actual temperature. In addition, the parcel that is less warm than the surrounding will be less dense and will rise.
C. The water vapor come from different kinds of fronts; gust fronts from existing storms as their downdraft hits the surface, spreads and lifts air in front, upper air disturbances and surface heating by solar radiation making an unbalanced vertical profile .
D. the threshold used by storm chasers to assess if the dew point temperature is high enough to produce large thunderstorms is moisture ,the surface dew point needs to be 55 degrees fahrenheit or greater for a surface based thunderstorm to occur.
E. Wind shear is the change in wind direction or speed with height in an atmosphere.
Explanation:
Answer:
James is correct here as the force of hand pushing upwards is always more than the force of hand pushing down
Explanation:
Here we know that one hand is pushing up at some distance midway while other hand is balancing the weight by applying a force downwards
so here we can say
Upwards force = downwards Force + weight of snow
while if we find the other force which is acting downwards
then for that force we can say that net torque must be balanced
so here we have

so here we have

so here we can say that upward force by which we push up is always more than the downwards force