From the starting depth to the surface, the vertical distance is 35 ft.
From the surface to the peak of the jump, the vertical distance is 27 ft.
From the peak of the jump to the surface, the vertical distance is 27 ft.
From the surface to the ending depth, the vertical distance is 18 ft.
Then the total vertical distance is ...
35 ft + 27 ft + 27 ft + 18 ft = 107 ft
Answer:
The weight of heart of a human is 0.93 lbs.
Explanation:
Given that,
Approximately weight of heart is 0.5 % of the total body weight.
Weight of human = 185 lbs
Let the the weight of total body is w and weight of heart is
.
We need to calculate the weight of heart of a human
Using given data

Where, h = weight of heart
w = weight of human


Hence, The weight of heart of a human is 0.93 lbs.
Answer:
Explanation:
The resultant force F
where
is eastward force,
is force directed towards the North
F=62573.2 N
The magnitude of acceleration of sailboat is given by
First let us calculate for the angle of inclination using
the sin function,
sin θ = 1 m / 4 m
θ = 14.48°
Then we calculate the work done by the movers using the
formula:
W = Fnet * d
So we must calculate for the value of Fnet first. Fnet is
force due to weight minus the frictional force.
Fnet = m g sinθ – μ m g cosθ
Fnet = 1,500 sin14.48 – 0.2 * 1,500 * cos14.48
Fnet = 84.526 N
So the work exerted is equal to:
W = 84.526 N * 4 m
<span>W = 338.10 J</span>
Complete Question:
Check the file attached to get the complete question
Answer:
In the film Ice word Revenge, vehicle 2 did not fall of the cliff because,
but in Claire's test, vehicle 2 off the cliff because 
Explanation:
In Claire's test, the weight of vehicle 1 is either equal to or greater than the weight of vehicle 2, so it was sufficient to push it down the cliff. In the film Ice word revenge, the weight of vehicle 1 is less than the weight of vehicle 2, it is not sufficient to make it fall off the cliff ( Note: Looking exactly the same in the movie, as Claire claimed, does not mean they have the same mass). Therefore if Claire wants a collision that will not make the vehicle 2 fall off the cliff, he should collide it with a vehicle of lesser mass/weight.