Assume the wooden piece prevents the balloon from rising, is not so heavy as to cause the balloon to descend. and the 15 m/s is horizontal velocity “riding the wind,” That horizontal velocity does not affect the time the wood will take to reach the ground after release. Initial vertical velocity is zero.
s = u t + 1/2 g t^2
s is the height above ground, 300 m.
u is initial vertical velocity, zero.
t is time to reach the ground.
g is acceleration of gravity near Earth, 9.8 m/s^2.
300 m = 0 t + 1/2 (9.8 m/s^2) t^2
300 m = (4.9 m/s^2) t^2
61.22 s^2 = t^2
7.82 seconds = t
Fnety = (FT)(sin 32°) – Fg
Or the answer B, I checked it.
Answer:
1.024 × 10⁸ m
Explanation:
The velocity v₀ of the orbit 8RE is v₀ = 8REω where ω = angular speed.
So, ω = v₀/8RE
For the orbit with radius R for it to maintain a circular orbit and velocity 2v₀, we have
2v₀ = Rω
substituting ω = v₀/8RE into the equation, we have
2v₀ = v₀R/8RE
dividing both sides by v₀, we have
2v₀/v₀ = R/8RE
2 = R/8RE
So, R = 2 × 8RE
R = 16RE
substituting RE = 6.4 × 10⁶ m
R = 16RE
= 16 × 6.4 × 10⁶ m
= 102.4 × 10⁶ m
= 1.024 × 10⁸ m
Answer:
The height of the wave is determined by the wind strength and fetch.
Explanation:
The height of the wave is determined by the wind strength and fetch.
The more the strength and the more the fetch size the more will be the height of the wave.
Remember as the wave approaches the coast its wavelength decreases and the wave height increases, whereas when the wave goes away from the coast its wavelength increases and height decreases.
If a galaxy is located 200 million light years from Earth, you can conclude that t<span>he light will take 200 million years to reach Earth. </span>