The solution for this problem would be:(10 - 500x) / (5 - x)
so start by doing:
x(5*50*2) - xV + 5V = 0.02(5*50*2)
500x - xV + 5V = 10
V(5 - x) = 10 - 500x
V = (10 - 500x) / (5 - x)
(V stands for the volume, but leaves us with the expression for x)
<em>Iron, and to a lesser degree, steel, can only become magnetised by passing an electrical current through it (an electromagnet). So a steel ship does not become magnetised in the accepted sense during construction. </em>
<span><em>However, any large mass of iron will affect the accuracy of a magnetic compass, causing it to deviate wildly from magnetic North. This problem was encountered when iron ships were first constructed in the mid-19 Century. It was overcome by mounting the compass in a 'binnacle', a housing containing two large soft iron balls either side of the compass itself, which counteracted the effect of the hull and balanced the compass so that it read correctly</em></span>
Answer:
C
Explanation:
If the arrows represent light rays, then Rachel sees a candle flame when the light released by the flame is received by her eyes.
Answer:
Angular momentum of disc + woman is given as

Explanation:
As we know that the angular momentum of disc + woman is given as

here we know for disk moment of inertia is given as


similarly for woman we will have



so we will have

so angular momentum is given as


Answer:
Explanation:
Electric field due to charge at origin
= k Q / r²
k is a constant , Q is charge and r is distance
= 9 x 10⁹ x 5 x 10⁻⁶ / .5²
= 180 x 10³ N /C
In vector form
E₁ = 180 x 10³ j
Electric field due to q₂ charge
= 9 x 10⁹ x 3 x 10⁻⁶ /.5² + .8²
= 30.33 x 10³ N / C
It will have negative slope θ with x axis
Tan θ = .5 / √.5² + .8²
= .5 / .94
θ = 28°
E₂ = 30.33 x 10³ cos 28 i - 30.33 x 10³ sin28j
= 26.78 x 10³ i - 14.24 x 10³ j
Total electric field
E = E₁ + E₂
= 180 x 10³ j +26.78 x 10³ i - 14.24 x 10³ j
= 26.78 x 10³ i + 165.76 X 10³ j
magnitude
= √(26.78² + 165.76² ) x 10³ N /C
= 167.8 x 10³ N / C .