The first law of thermodynamics says that the variation of internal energy of a system is given by:

where Q is the heat delivered by the system, while W is the work done on the system.
We must be careful with the signs here. The sign convention generally used is:
Q positive = Q absorbed by the system
Q negative = Q delivered by the system
W positive = W done on the system
W negative = W done by the system
So, in our problem, the heat is negative because it is releaed by the system:
Q=-1275 J
while the work is positive because it is performed by the surrounding on the system:
W=+855 J
So, the variation of internal energy of the system is
Answer:
Intensity of beam 18 feet below the surface is about 0.02%
Explanation:
Using Lambert's law
Let dI / dt = kI, where k is a proportionality constant, I is intensity of incident light and t is thickness of the medium
then dI / I = kdt
taking log,
ln(I) = kt + ln C
I = Ce^kt
t=0=>I=I(0)=>C=I(0)
I = I(0)e^kt
t=3 & I=0.25I(0)=>0.25=e^3k
k = ln(0.25)/3
k = -1.386/3
k = -0.4621
I = I(0)e^(-0.4621t)
I(18) = I(0)e^(-0.4621*18)
I(18) = 0.00024413I(0)
Intensity of beam 18 feet below the surface is about 0.2%
Answer:
a) W = 643.5 J, b) W = -427.4 J
Explanation:
a) Work is defined by
W = F. x = F x cos θ
in this case they ask us for the work done by the external force F = 165 N parallel to the ramp, therefore the angle between this force and the displacement is zero
W = F x
let's calculate
W = 165 3.9
W = 643.5 J
b) the work of the gravitational force, which is the weight of the body, in ramp problems the coordinate system is one axis parallel to the plane and the other perpendicular, let's use trigonometry to decompose the weight in these two axes
sin θ = Wₓ / W
cos θ = Wy / W
Wₓ = W sinθ = mg sin θ
Wy = W cos θ
the work carried out by each of these components is even Wₓ, it has to be antiparallel to the displacement, so the angle is zero
W = Wₓ x cos 180
W = - mg sin 34 x
let's calculate
W = -20 9.8 sin 34 3.9
W = -427.4 J
The work done by the component perpendicular to the plane is ero because the angle between the displacement and the weight component is 90º, so the cosine is zero.
Answer:
B_o = 1.013μT
Explanation:
To find B_o you take into account the formula for the emf:

where you used that A (area of the loop) is constant, an also the angle between the direction of B and the normal to A.
By applying the derivative you obtain:

when the emf is maximum the angle between B and the normal to A is zero, that is, cosθ = 1 or -1. Furthermore the cos function is 1 or -1. Hence:

hence, B_o = 1.013μT
Answer:
An electromagnet is made by forming a coil around a soft iron bar (known here as the metal) such as a nail or screw and connect with an insulated copper wire (known here as the electric current conductor) the ends of the wound copper is then connected separately to the positive and negative terminals of a battery (known here as the source of electric current)
The north seeking needle of the magnetic compass will move away when brought close to the north pole of the formed electromagnet which can then be labelled N
The magnetic compass needle will be attracted to the south pole of the electromagnet which can then be labelled S
Explanation:
An electromagnet is an electric powered magnet that is formed (temporarily) by the perpendicular movement of electric current with respect to a metal core
The magnitude and the poles of an electromagnet can be changed by changing the magnitude and the direction of flow of the electric current respectively.