1/2 * 1/2 = 1/4 there is a 25% chance that they will both occur
3/4 root 10
you make a right triangle. use Pythagorean theorem. and find the opposite side. then reduce the radical of 160. and do tan and then flip them around to make cot.
it would be adding by 2's because to get from 2 to 4 you have to add two or from 6 to 8 you have to add two also
<h3>Answer: 32%</h3>
=======================================
Explanation:
There are 10 cards total. Of which, 8 are not blue. You can think of it as "there are 2 blue, so 10-2 = 8 are not blue", or you can count out the non-blue cards. The first option is faster in my opinion.
The probability of not getting blue is 8/10 = 0.80
After picking a first card and then putting it back, we will still have 10 cards. There are 4 pink cards out of this total, so 4/10 = 0.40 is the probability of getting a pink card.
--------
Multiply the two values we found earlier
0.80 * 0.40 = 0.32 = 32/100 = 32%
Answer:
Follows are the solution to this question:
Step-by-step explanation:
- It is true because the square of the standard error of its estimate was its total square error divided only by the degree of freedom.
- It is true because Its coefficient with Standardized Regression, beta, will have the same value as r, the approximate similarity.
- It is false because Its slope b, of its equation of regression, will have the same value as r, the projected correlation.