Answer:
Option C) The average contents of all bottles of juice in the population, which is 473 mL
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
Population mean, μ = 473 mL
Sample mean,
= 472 mL
Sample size, n = 30
Sample standard deviation, σ = 0.2
First, we design the null and the alternate hypothesis
Representation of 
is the population parameter that represents the population mean.
Thus, for the given situation
represents:
Option C) The average contents of all bottles of juice in the population, which is 473 mL
Answer:
is this a yes or no question
I would go with the second statement is true because if all of the other ones mentioned in the problem had something that would not work either the one before or after would make the statement false excepted for statement two
Answer:
OPtion I is right
Step-by-step explanation:
Once we know sin of an angle, and it lies in II quadrant, we know that
cos, sec, tan and cot would be negative but csc will be positive.
So use the fact that

Thus cos is obtained using negative square root.
Now tan = sin/cos, and sec = 1/cos:
cot =1/tan and csc =1/sin
Thus all value can be obtained easily
So option I
Answer:
if i can be brainliest that would be great
f(x) = x^2+3x-10
f(x+5) = (x+5)^2+3(x+5)-10 ... replace every x with x+5
f(x+5) = (x^2+10x+25)+3(x+5)-10
f(x+5) = x^2+10x+25+3x+15-10
f(x+5) = x^2+13x+30
Compare this with x^2+kx+30 and we see that k = 13
Factor and solve the equation below
x^2+13x+30 = 0
(x+10)(x+3) = 0
x+10 = 0 or x+3 = 0
x = -10 or x = -3
The smallest zero is x = -10 as its the left-most value on a number line.