Answer:
$134,500
Explanation:
Total manufacturing overhead = Variable overhead + Fixed overhead
Variable overhead= $1.3 * 10,000 units= $13000
Fixed overhead = $13.50 * 9000 units = $121,500
Total manufacturing overhead= $13,000+$121,500
= $134,500
Answer:
f Google asks 25 members of its executive team to spend a full day during their annual team-building retreat building a house in Las Vegas with Habitat for Humanity, the executives would be engaging in employee <u>Volunteering Efforts.</u>
The flow of organizational communication is <span>Vertical—downward
Vertical communication referst to the flow of communciation between organization that happens between someone with higher position with the lower position.
Since the communciation is being done in the form of order, it is most likely that it happen between the boss to the suboordinates (downward)</span>
Answer:
The sales tax is regressive with respect to income
Explanation:
sales tax by Jennifer = 0.1*30000
= 3000
tax/income = 3000/50000
= 6%
sales tax by steve = 0.1*27000
= 2700
tax/income = 2700/30000
= 9%
The tax increases with decrease in income, it indeed is regressive on the whole.
Therefore, The sales tax is regressive with respect to income
Answer:
Option A is Correct one.
<u>The budgeted required production for August is 11,600 units.</u>
Explanation:
Beginning inventory=(20%*11600)=2320
Add:production(balance)(11600+2660-2320)=11940 units(B).
Less:ending inventory(20%*13300)=(2660)
Sales=11600 units