Explanation:
The dimensions of a standard backpack is 30cm x 30cm x 40cm
The mass of an average student is 70 kg
We know that, the density of gold is 19.3 g/cm³.
Let m be the mass of the backpack. So,

An average student has a mass of 70 kg. If we compare the mass of student and mass of backpack, we find that the backpack is 10 times of the mass of the student.
The accepted concentration of chlorine is 1.00 ppm that is 1 gram of chlorine per million of water.
The volume of water is
.
Since, 1 gal= 3785.41 mL
Thus, 
Density of water is 1 g/mL thus, mass of water will be
.
Since, 1 grams of chlorine →
grams of water.
1 g of water →
g of chlorine and,
of water →86.6 g of chlorine
Since, the solution is 9% chlorine by mass, the volume of solution will be:

Thus, volume of chlorine solution is 9.62\times 10^{2} mL.
Mass of sugar=Mass of solution - mass of water
=1.07X355 - 355
= 24.85g
They are more dense than water. This allows the force of bouyancy which is related to the volume of water displaced to be less than the force of gravity which makes the net force downward. The cubes just have to have the same volume to displace the same amount of water because they both sink
Hey there!
We use the Clapeyron equation :
P * V = n * R * T
2.45 * V = 0.500 * 0.0821 * 303
2.45 * V = 12.43815
V = 12.43815 / 2.45
V = 5.07 L
hope this helps !