Answer:
Lance will arrive at the airport at 10:00 AM.
Step-by-step explanation:
Lance left his house at 6:00 AM, and drove to the airport, which is 220 miles away, at 55mph; therefore, the time
it takes Lance to cover the distance of 220 miles is


Thus, it takes Lance 4 hours to reach the airport, and since he departed at 6:00 AM, he will arrive at the airport at (6+4):00 AM + 10:00 AM.
Answer:

Step-by-step explanation:
Given:
The given function in terms of 'a' is given as:

In order to determine
, we need to make
equal to 'x' and find the value of 'a'. Therefore,

Now, plug in the value of 'a' on both sides, we get:

Therefore, the expression for the function in terms of 'x' is:

Answer:
z = 70
Step-by-step explanation:
Multiply by 25 on both sides:
14/5 = z/25
25(14/5) = (z/25)
25(14/5) = z
Divide:
25(14/5) = z
25(2.8) = z
Multiply:
25(2.8) = z
70 = z
The average speed of train:
12,000 km / ( 28 + 22 hr) =12,000 km / 50 hr = 240 km/hr
Answer: D)