Answer:
a) About 12%
Step-by-step explanation:
We need to find the interest rate required to achieve her goal, so we will need to use the interest-compound formula:

Where:
PV= Present Value
i= interest rate
FV= Future Value
n= number of periods
replacing the data provided:

solving for i:
first, divide both sides by 50.000 to simplify the equation:

Take
roots of both sides:
±![\sqrt[10]{3}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Csqrt%5B10%5D%7B3%7D)
solve for i:
±![\sqrt[10]{3} -1](https://tex.z-dn.net/?f=%5Csqrt%5B10%5D%7B3%7D%20-1)
We get two answers, but we look for a coherent value. So we take the positive one:
≈12
Answer:
The commission percentage is 2%
Step-by-step explanation:
To find the percentage of a commission, start by dividing the commission amount by the total amount sold.
3,000/150,000 = .02 = 2%
A coin has two sides so it has 1/2 chances of landing on heads.
110/200=11/20
Experimental Probability: 11/20
Theoretical Probability: 1/2
If that's not an answer choice let me know
Answer:
The number of deliveries that are predicted to be made to homes during a week with 50 deliveries to business is 87 deliveries
Step-by-step explanation:
The data categorization are;
The number of home deliveries = x
The number of delivery to businesses = y
The line of best fit is y = 0.555·x + 1.629
The number of deliveries that would be made to homes when 50 deliveries are made to businesses is found as follows;
We substitute y = 50 in the line of best fit to get;
50 = 0.555·x + 1.629 =
50 - 1.629 = 0.555·x
0.555·x = 48.371
x = 48.371/0.555= 87.155
Therefore, since we are dealing with deliveries, we approximate to the nearest whole number delivery which is 87 deliveries.
Answer:
x = 5m/s
Step-by-step explanation:
Distance flying out = 12 km (headwind)
Distance flying back = 12 km (tailwind)
total distance = 12 + 12 =24 km
wind speed = 1km/h
speed going out (with headwind) = (x - 1) km/h
speed coming back (with tailwind) = (x + 1) km/h
Time taken to go out = distance going out / speed going out
= 12 / (x-1)
Time taken to come back = distance coming back / speed coming back
= 12 / (x+1)
total time = time taken to go out + time taken to come back
5 =[ 12/(x-1) ] + [ 12/(x-1)]
expanding this, we will get
5x² - 24x - 5 = 0
solving quadratic equation, we will get
x = -1/5 (impossible because speed cannot be negative)
or
x = 5 (answer)