Answer:
Frequency will be equal to 5.20 kHz
So option (c) will be correct answer
Explanation:
We have given value of capacitance 
Potential difference across capacitor V = 12 volt
Current through capacitor 
Capacitive reactance will be equal to 
Capacitive reactance is equal to 




f = 5.20 kHz
So frequency will be equal to 5.20 kHz
So option (c) will be correct answer
Answer:
20 cm
Explanation:
Te electric potential enery U = kq₁q₂/r were q₁ = 5 nC = 5 × 10⁻⁹ C and q₂ = -2 nC = -2 × 10⁻⁹ C and r = √(x - 2)² + (0 - 0)² +(0 - 0)² = x - 2. U = -0.5 µJ = -0.5 × 10⁻⁶ J, k = 9 × 10⁹ Nm²/C².
So r = kq₁q₂/U
x - 2 = kq₁q₂/U
x = 0.02 + kq₁q₂/U m
x = 0.02 + 9 × 10⁹ Nm²/C² × 5 × 10⁻⁹ C × -2 × 10⁻⁹ C/-0.5 × 10⁻⁶ J
x = 0.02 - 90 × 10⁻⁹ Nm²/-0.5 × 10⁻⁶ J
x = 0.02 + 0.18 = 0.2 m = 20 cm
The relationship between the frequency and wavelength of a wave is given by the equation:
v=λf, where v is the velocity of the wave, λ is the wavelength and f is the frequency.
If we divide the equation by f we get:
λ=v/f
From here we see that the wavelength and frequency are inversely proportional. So as the frequency increases the wavelength decreases.
So the second statement is true: As the frequency of a wave increases, the shorter the wavelength is.
I believe this ratio is 4:1 due to the inverse square law
The partial pressure of the O2 is 36.3 kiloPascal when the air pressure in the mask is 110 kiloPascal based on the isotherm relation. This problem can be solved by using the isotherm relation equation which stated as Vx/Vtot = px/ptot, where V represents volume, p represents the pressure, x represents the partial gas, and tot represents the total gas<span>. Calculation: 33/100 = px/110 --> px = 36.3</span>