Answer:
The height of the wave is determined by the wind strength and fetch.
Explanation:
The height of the wave is determined by the wind strength and fetch.
The more the strength and the more the fetch size the more will be the height of the wave.
Remember as the wave approaches the coast its wavelength decreases and the wave height increases, whereas when the wave goes away from the coast its wavelength increases and height decreases.
Answer:
A) 12.08 m/s
B) 19.39 m/s
Explanation:
A) Down the hill, we will apply Newton’s second law of motion in the downward direction to get:
mg(sinθ) – F_k = ma
Where; F_k is frictional force due to kinetic friction given by the formula;
F_k = (μ_k) × F_n
F_n is normal force given by mgcosθ
Thus;
F_k = μ_k(mg cosθ)
We now have;
mg(sinθ) – μ_k(mg cosθ) = ma
Dividing through by m to get;
g(sinθ) – μ_k(g cosθ) = a
a = 9.8(sin 12.03) - 0.6(9.8 × cos 12.03)
a = -3.71 m/s²
We are told that distance d = 24.0 m and v_o = 18 m/s
Using newton's 3rd equation of motion, we have;
v = √(v_o² + 2ad)
v = √(18² + (2 × -3.71 × 24))
v = 12.08 m/s
B) Now, μ_k = 0.10
Thus;
a = 9.8(sin 12.03) - 0.1(9.8 × cos 12.03)
a = 1.08 m/s²
Using newton's 3rd equation of motion, we have;
v = √(v_o + 2ad)
v = √(18² + (2 × 1.08 × 24))
v = 19.39 m/s
Answer:

Explanation:
given data
Radius of sphere 3.0 cm
charge Q = 2.0 m C
We know that maximum electric field is given as

electric field inside the sphere can be determine by using below relation



<h2>
Answer: 117.626m/s</h2>
Explanation:
The escape velocity
is given by the following equation:
(1)
Where:
is the Gravitational Constant and its value is
is the mass of the asteroid
is the radius of the asteroid
On the other hand, we know the density of the asteroid is
and its volume is
.
The density of a body is given by:
(2)
Finding
:
(3)
(4) This is the mass of the spherical asteroid
In addition, we know the volume of a sphere is given by the following formula:
(5)
Finding
:
(6)
(7)
(8) This is the radius of the asteroid
Now we have all the necessary elements to calculate the escape velocity from (1):
(9)
Finally:
This is the minimum initial speed the rocks need to be thrown in order for them never return back to the asteroid.
A bathroom scales works due to gravity. Under normal
conditions, a reading can be obtained when your body is pushing some force on
the scale. However in this case, since you and the scale are both moving
downwards, so your body is no longer pushing on the scale. Therefore the answer
is:
<span>The reading will drop to 0 instantly</span>