If Melanie get's 4.10$, then Jacob get's 20.50$.
We can divide to get the unit rate:
20.50 ÷ 4.10 = 5
This means that if Jacob gets 5$, then Melanie will get 1$.
So in this case, Melanie get's 1$.
Answer:percent error in Joey's measurement to the nearest 10th of a percent =- 4.6%
Step-by-step explanation:
Step 1
Time as recorded by the stopwatch = 4.82 seconds
Real Time it takes for a Frisbee to fly through the air =5.05 seconds
percent error = Measured value – True Value /True value x 100.
= 4.82 - 5.05 / 5.05 x 100
=-0.23/5.05
=-0.0455 x 100
=4.5544%
Rounding to nearest 10th of a percent = - 4.6%
Answer:
Compatible width of rectangular banquet hall could be 90 feet approximately.
Step-by-step explanation:
Given
Area of a rectangular banquet hall = 7400 square feet
Length of rectangular banquet hall = 82 feet
We need to calculate width of the rectangular banquet hall.
Now Area of rectangle is equal to length times width.
Framing in equation form we get;

Substituting the given values we get;

Now by definition of Compatible numbers which state that:
"Compatible numbers are the numbers that are easy to add, subtract, multiply, or divide mentally. Compatible numbers are close in value to the actual numbers that make estimating the answer and computing problems easier."
Now By Using width as 90 feet and length as 82 feet we get area as 7380 sq ft. which is closet to actual area which is 7400 sq ft.
Hence we can say compatible width could be 90 feet approximately.
They were up 15+0+25+10-20-10=20. The sum was 20 :)
Answer:
A. $18
B. $200
C. 
Step-by-step explanation:
Function:

<u>Parts A and B:</u>
The price that generates the maximum profit is ate vertex of parabola. Find the coordinates of the vertex:

The price that generates the maximum profit is $18
The maximum profit is $200
<u>Part C:</u>
The company breaks even when the profit is positive. From the graph of the function you can see that the graph of the function is over p-axis for all
, so the positive profit is for 
In p=16 and p=20, the profit is 0 and when p<16 and p>20, there will be a loss.